WordPress’te Url’deki Category Yazısını Kaldırma – Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

WordPress’te Url’deki Category Yazısını Kaldırma – Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

WordPress kullanıcıları için SEO eğer olmazsa olmazlardandır. Hem SEO açısından hem de göze hoş gelmesi açısından URL kısmının yazımıza uyumlu ve kısa olması, arama motorların istediğine yetişmesi ve sitenizi ilk sıralarda göstermesi için WordPress kurulumundan sonrasında Kategori temellerinde Category yazısını iyi mi kaldıracağımızı ele alacağım.

WordPress’te belirlediğiniz bir kategoriye tıkladığınızda oluşan URL şu şekildedir.

Teknoloji Kategorisi

https://zekican.net/category/teknoloji

Üstteki benzer biçimde bir yol oluşur. İşte buradaki category bizim için oldukca gereksizdir. Sekiz karakter URL’miz daha kısa olması bizlere oldukca şey katar.

Esasen teknoloji kelimesi kategorinin adıdır.

Niye boşu boşuna önüne Category ya da Kategori diye yazalım ki ???

Peki teknoloji kategorisinden bir mevzuya tıkladık. URL kısmına baktığımızda

https://www.zekican.net/teknoloji/konumuzunismi/ diye devam eder. Bu uzantıda bir mesele yoktur ve SEO açısından negatif bir yanı yoktur. Esasen açıklaması da teknoloji kategorisinden mevzunun adına doğrudur yolu.

Mevzu Etiketlerini Site Adı / Kategori Adı / Mevzu Başlığı Şeklinde Ayarlama

Makalelerinizi bu şekilde ayarlamak için şu yolu izleylyim.

Tema Paneli >>> Ayarlar >>> Kalıcı Bağlantılar seçeneğini tıklatalım.

 

Alttaki resimdeki benzer biçimde hususi yapı kısmını  /%category%/%postname%/  şeklinde ayarlayıp değişimleri kaydet dediğimizde artık kategorilere tıkladığımızda siteadımız.com/kategoriismimiz/mevzu ismimiz şeklinde bir URL ye haiz olacağız.

Şimdi kategori isimlerine tıkladığımızda oluşan sıkıntıya geri dönelim. Sorunumuz siteadi.com/category/teknoloji  url’sinde olduğu benzer biçimde oradaki Category yazısını kaldırmaktı. Bunu htaccess doyasına kod ekleyerekte  (çalışan kod bulamadım 🙁 o yüzden veremedim size) düzeltebileceğimiz benzer biçimde en temiz yol olan ufak bir eklentiyle bunu yapmanızı tavsiye ederim.

Eklentimizin adı Wp No Category Base . Eklentiyi Tema panelimizden Eklentiler – Yeni Ekle yolunu tıklayarak, oluşturulan sayfada wp no category base diye arattığımızda ilk çıkan eklenti.

 

Sonrasında Tema Panelinden Eklentiler kısmından aktifleştirelim.  Başka bir ayar yapmadan bu problemi düzeltmiş olacağız.

Kaldırdıktan sonraki görünüm bu şekilde olacak.

SiteAdresiniz.Net/kategorininAdı


Etiketler : Category, Eklenti, URLden Category Yazısını Kaldırma, WordPress, WordPress Category Yazısını Kaldırma, WordPress Linklerden Category Yazısını Kaldırma, Wp No Category Base


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir