WordPress’te Rastgele Yazı Gösterme

WordPress’te Rastgele Yazı Gösterme

Sitemize giren kullanıcılarımıza rastgele yazı butonumuzla, daha çok makalelerimizi okumasını ve sitemiz içinde mevzular içinde rastgele geçişlerle web internet sitemizdeki bilgilerimizden yararlanmasını sağlayabiliriz. Bir tek bunla da kalmaz sitemiz ziyaretçinin aklında yer edinebilir bu sayede. Doğal olarak yalnız rastgele yazıp ziyaretçilerimizin tıklamasını beklememeliyiz. Bunu daha çekici bir hale getirmeliyiz. Mesela benim oldukça hoşuma giden butonlardan biridir. ‘Kendimi Talihli Hissediyorum

Kendimi Talihli Hissediyorum diye bir buton oluşturup buna tıklanıldığında rastgele  makalelerimizin gelmesini ayarlayabiliriz. Bu sayede tıklanma oranını artırırız. Ve sitemizde bu şeklinde şeyler sitemizin daha sempatik ve cana yakın bir site olarak ön plana çıkmasını sağlayabilir.

Bu butonu meydana getirmeye başlıyalım. Ilk olarak yapmamız ihtiyaç duyulan tema dosyamıza bir kaç kod eklemek.

İlk olarak functions.php dosyamızı açalım. Doğal olarak unutmadan ve başlamadan söylemek isterim. Ne yaparsak yapalım kafamız rahat olsun, hep sitemizin temamızın değiştireceğimiz dosyasının yedeğini alıpda başlıyalım. İlla bişey olacağından değil yalnız kafamız rahat olsun. Yedek alma işlemimiz bittikten sonrasında aşağıda verdiğim kodları functions.php dosyamızda uygun bir yere yapıştırıp kaydedelim.

add_action('init', 'rastgele_yazi');
function rastgele_yazi(){
if ( isset($_GET['rastgele']) ){
 
$random = new WP_Query('orderby=rand&showposts=1&cat=-21,-43');
if ($random->have_posts()) {
while ($random->have_posts()) : $random->the_post();
$URL = get_permalink();
endwhile; ?>
 
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Refresh" content="0; url=<?php echo $URL; ?>">
</head>
<body>
</body>
</html>
<?php }
die;
}
}

Bu kodlarda alttaki kısıma dikkatli bakalım.

$random = new WP_Query('orderby=rand&showposts=1&cat=-21,-43');

Burda kategori kısmında 21 ve 43’üncü id’ye haiz kategorileri gösterme diye ayarlanmış durumda. Sizin de göstermek istemediğiniz kategoriler olabilir. Göstermek istemediğiniz kategorilerin id’lerini bu alanlara eklerseniz o alanlar dahil edilmez.

Rastgele Butonumuzu ya da bence daha güzeli Kendimi Talihli Hissediyorum linkimizi eklemek istediğimiz yerede alttaki kodda olduğu şeklinde href= kısmımızı girerek tıklanıldığında rastgele yazılarımızın gözükmesini sağlayabiliriz.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Bu linki istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. İster menülerinizde istersenizde sidebar kısmınızda. Ya da güzel bir resimle kullanabilirsiniz. Yaratıcılık kısmı size kalmış. Takıldığınız bir yer olursa yorumlarınızı bekliyoruz.


Etiketler : Rastgele, Rastgele Yazı Gösterme, WordPress, WordPress anasayfada Rastgele Yazı Gösterme, WordPress Rastgele Yazı Gösterme Butonu, WordPresste Rastgele Yazı Nasıl Gösterilir


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir