WordPress’te Özel Alan Nedir ? Ne işe Yarar ?

WordPress’te Özel Alan Nedir ? Ne işe Yarar ?

WordPress hususi alanlar yapımı, WordPress hususi alan ekleme, WordPress’te hususi alanlar oluşturarak kendinize ilişik ek veri girişleri sağlayabilirsiniz. WordPress Hususi alam bölümünü aktifleştirme de yapacağız. WordPress Hususi Alan Bölümleri Ekleme. WordPress Hususi Alan Gösterme.

WordPress öteki içerik yönetim sistemleri içinde öne çıkan birçok özelliğe haizdir. Bunlardan biri de WordPress Hususi Alanlar. Birçok eklentide bu hususi alanları kullanarak veri girişi yapmaktadır.

WordPress Hususi Alanlar Nedir ?

Hususi alanları kullanarak içeriğinize ek data meta verileri ekleyebilirsiniz. Meta veri derken örneğin bazı içeriklerinizin altında ya da üst kısmında kullanmak istediğiniz veriler olabilir. Fotoğraf ekleme, reklam kod yerleştirme, yazı okunma sayısı gösterme, indir butonu oluşturma, göstermek istediğiniz devam mevzu şeklinde aklınıza gelebilecek şekilde çoğaltılabilir.

Örnek Olarak:
Eğer indir butonuna tanımlama eklenmiş ise göster eklenmemiş ise bir şey gösterme kodu:

WordPress Hususi Alan Kullanımı Örnek Kod Betiği: İndir Butonu<a class="button large" href="" target="_blank"> İndir Bakalım

Bu şekilde bir kodu single.php de yerleştirdik diyelim. Bu hususi alana indirme linkini eklemeniz kafi olacak ve istediğiniz yerde bu kod görünecektir. Bu mevzuyu daha detaylı bir şekilde başka yazımda inceleyeceğim. Arama kutusuna hususi alan yazarak mevzuya ulaşabilirsiniz.

WordPress Hususi Alan Ne İşe Yarar ?

  • Hususi alan kullanarak yazı yazarken yazı altına bir şey eklemek istediğiniz de kolayca ekleyebilirsiniz.
  • Zamandan kazandırır.
  • PHP Dosyasını aç, kapa ya da düzenle yapmaktan kurtulursunuz.
  • İçeriğe hususi alanlar eklemek sitenizi daha bir dinamik kılar.
  • Style.css de rahat kodlama yaparak daha da kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.
  • Reklam kodunu derhal eklemenize yarar.

WordPress Hususi Alan Bölümünü Aktifleştirme

WordPress yazı editöründe hususi alan kısmı çoğu zaman kapalıdır. Bunu eğer kullandığınız tema destekliyor ise fazlaca basittir açmak.

 1   Ekranın sağ üst köşesinde Ayarlar ikonunun sağında alt alta  üç nokta  var. Ona tıklayın.

 2   Oluşturulan Menüden en altta yer edinen   Tercihlere  kısmını açın.

 3   En Altta yer allan  Paneller  bölümünde  Hususi Alanları  etken hale getirebilirsiniz. Eklediğiniz hususi alanları gösterebilirsiniz.

WordPress Hususi Alan Kısmını Etken Etme

Eğer Temanız bu özelliği desteklemiyor ise bu özelliği eklentiler ile yapabileceğiniz şeklinde eklentisiz küçük kod parçacıkları ile de yapabilirsiniz.


Etiketler : Özel Alan Bölümünü Açma, Özel Alan Bölümünü Aktifleştirme, Özel Alan Gösterme, WordPress Costum Area, WordPress Özel Alan Ekleme, WordPress Özel Alan Kullanımı, WordPress Özel Alan Ne işe yarar, WordPress Özel Alan Oluşturma, WordPress Özel Alan Örnek Kullanım, WordPress Özel Alanlar


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir