WordPress’te Öne Çıkan Görsel Ayarlamak

WordPress’te Öne Çıkan Görsel Ayarlamak

WordPress kullanıcıları bilir öne çıkan görsel resimleri sitenizde ki hareketliliği daha da arttırır ve bu sayede kullanıcılarınız sitede daha oldukca süre geçirirler.

WordPress‘in mühim özelliklerinden olan Öne Çıkan Görsel hususi durumunu eklemeyi unutanlar için yazı içinde kullandığınız ilk resmi makalenizin öne çıkan görseli olarak ayarlamadan bahsedeceğim.

Bunu kodlama yardımıyla yapacağız. Düzgüsel de kod kullanmadan yapmak için her yazınızı hazırladıktan sonrasında Öne Çıkan Görselinizi seçmeniz gerekmektedir.

 1   WordPress panelimize giriyoruz. Panelimiz de bulunan Yazılar bölümünü seçim yapıyoruz.

 2   Yeni Ekle seçeneğine tıklıyoruz.

 3   Oluşturulan sayfada makalemizi oluşturduğumuz arayüz bulunmakta. Bu arayüzün en üst kısmında Ekran Tercihleri diye bir kutucuk bulunmaktadır. Ekran Tercihlerini seçtiğimizde üstten bir ayar kısmı açılmakta. Bu ayar kısmında etken ve etken olmayan özellikler bulunmaktadır. Tik ile işaretli içerikler etken olup Yeni Ekle dediğimizde makalemizi yazacağımız bölümün sağ tarafında yer almaktadırlar.

 4   Ekran Tercihleri kısmı açıldığında Öne Çıkan Görsel seçeneğini tik koyarak etken hale getirelim. Bu seçeneği etken hala getirdiğimizde Yazı yazdığımız editörde sağ tarafta bir kutucuk belirecektir. Bu kutucuk yardımıyla öne çıkan görseli yazımıza ekleyeceğiz.

 5   Ekran tercihlerinden Öne Çıkan Görseli seçtikten sonrasında üstte ki sarı kutucuğun içinde ki bölüm açılmaktadır. Bu bölümden Öne Çıkan Görsel Belirle dediğimizde, bizlere ortam dosyamızı açmakta ve istediğimiz resmi seçmemize olanak vermektedir. 

Ortam kütüphanesinde bir fotoğraf seçmek için Ortam Kütüphanesi seçeneğine tıklayın. Sonrasında Resminizi seçin ve Öne Çıkan Görsel belirle butonuna tıklayın.

Yeni bir fotoğraf yükleyip onu seçmek isterseniz,  adıma gelin ve Öne Çıkan Görsel Belirle butonuna tıklayın.

 6   Dosya Yükle diyerek istediğimiz resmi öne çıkan görsel olarak belirleyeceğiz.

 7   Dosya Seçin diyerek dosyamızı seçiyoruz.

 8   Seçip yüklediğimiz resmimiz Ortam Kütüphanemize eklenecektir. Ortam kütüphanemizi seçtiğimizde ilk olarak son olarak yüklediğimiz resmi görürüz.

 9   Öne çıkan görseli ortam kütüphanemizin içinde seçmemiz gerekmektedir. Seçtiğimiz fotoğraf mavi çerçeve içinde olur ve sağ üst köşesinde beyaz bir tik işareti ile işaretlenir. Resmin özellikleri sağda ki bölümde yer alır.

 10   SEO açısından resmin özellikleri oldukca önemlidir. Bu bölümde resimlere izahat özelliği ve alt etiketini kazandırırız. Bu sayede resmimizi arama motorlarına tanıtmış oluruz. Fotoğraf ile ilgili başlığımızı Başlık kutumuza yazalım.

 11   Eğer resmimizin altında bir izahat olmasını istiyorsak bu bölüme fotoğraf ile ilgili bir izahat yazalım.  (Öne çıkan görsellerde bu izahat fotoğraf altında gözükmez. Bu izahat bir tek resmi yazımızın içinde eklersek alt yazı olarak görünür.)

 12   Fotoğraf ile ilgili bir alternatif metin girmemizi sağlar bu alan.

 13   Tarif: Bu bölümde resmimiz ile ilgili bir tanımlama yapabiliriz. Bu sayede SEO açısından yararlı bir içeriğe haiz oluruz. Arama motorlarında daha kolay bulunuruz.

 14   Tüm alanları doldurduktan sonrasında (boş alan bırakmayın şiddetle tavsiye ederim, ilerleyen zamanda yararlarını görürsünüz) Öne Çıkan Görsel Belirle butonuna tıklayarak öne çıkan görseli seçmiş oluruz.

 15   Seçimizi yaptıktan sonrasında üstteki resimdeki şeklinde görselimiz belirir.

 16   Eğer görselimizi değişiklik yapmak ya da kaldırmak istersen Öne Çıkan Görseli Kaldır dediğimizde seçtiğimiz fotoğraf kalkar ve tekrardan seçim yapmamız için   numarada ki seçenekle karşılaşırız. Ortam dosyamızdan yeniden seçim yaparak Öne Çıkan Görselimizi belirleyebiliriz.

WordPress‘te yazımıza ilk eklediğimiz resmi otomatikman öne çıkarılmış görsel olarak ayarlamak için WordPress İlk Resmi Öne Çıkan Görsel Olarak Ayarlama adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederim.


Etiketler : Öne çıkan Görsel, Öne Çıkarılmış Görsel, Öne çıkarılmış görsel ayarlama, Öne Çıkarılmış Görsel Belirleme, Resmi Otomatik Öne Çıkan Görsel Olarak Ayarlamak, Thumnails, WordPress Öne Çıkan Görsel Nasıl Eklenir, WordPress Öne Çıkarılmış Görsel Kodu, WordPress Öne Çıkarılmış Görsel Yok, WordPress Thumpnail, WordPress’te İlk Yüklenen Resmin Otomatik Öne Çıkan Görsel Olarak Ayarlamak


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir