WordPress’te Kategoriye Özel Sayfa Şablonu Yapımı

WordPress’te Kategoriye Özel Sayfa Şablonu Yapımı

WordPress’te Kategori sayfalarını özelleştirme, Her Kategoriye değişik şablon yapımı, WordPress’te kategorilere değişik şablonlar tanımlamak, Hususi sayfa şablonları yapmak, Kategoriler için değişik hususi sayfalar oluşturmak. Kategori bazlı özelleştirilmiş sayfa yapımı.

Bir çok sitede birden oldukça kategori bulunmaktadır. Bu kategoriler için değişik şablonlar oluşturarak daha dinamik bir görüntü elde edebiliriz fakat biz o kategoriye ilişkin içerikleri daha da ilgi çekici şekilde kullanacağız. Normalde bu şekilde bir özelleştirme imkanımız yok!

Yazımızın aslolan mevzusu aslolan hedefimiz iki değişik kategori içeriklerini inceleyen kullanıcılara değişik şablonlar kullanma imkanı sunmaktır. Mesela Teknoloji haberleri kategorinde olan yazılarım haber sitesi tarzında olsun, Blog kategorileri bölümünde olan yazılarım daha mütevazi olsun.

WordPress’te kategoriye hususi sayfa şablonu yapımında anlatmak istediğim bu.

WordPress Kategoriye Hususi Sayfalar Hazırlama

Her kategorinin kendisine hususi bir id’si bulunmakta. Ikimiz de bu id’leri bulacağız en önce. WordPress’te id bulma yönteminden daha detaylı olarak bahsetmiştim. Özetlemek gerekirse üstünden geçeceğim. Eğer iyi mi bulunduğunu anlamazsanız daha detaylı ve resimli olarak anlattığım WordPress Kategori id Öğrenme adlı yazımı okuyarak kolayca sitenizde bulunan tüm kategorileri bu yöntemle öğrenebilirsiniz.

WordPresste Kategoriye Hususi Sayfa Şablonu Oluşturma

WordPress’te Kategorinizin ID’sini Bulma

Ilkin bizlere kategori id numarası lazım. WordPress admin yönetim panelinden Yazılar Kısmına gelin. Bu bölümün alt bölümünde yer edinen Kategoriler kısmına giriş yapın. Web sitenize ilişkin tüm kategoriler sıralanacaktır. Bu kategorilerden hususi şablon yapmak istediğimiz kategoriyi buluyoruz ve id’sini öğrenmek için düzenle seçeneğine tıklıyoruz. Düzenle dediğimizde üst url kısmın da yer edinen uzantıyı inceleyeceğiz. Bu url de altta ki kısmı bulun:

Bu bölümde yer edinen eşittir içeriğinden sonraki numara sizin kategori id’nizdir.

WordPress’te category.php Dosyamızı Bulmak

Kategori id’mizi bulduk. Şimdi sıra özelleştirmek istediğimiz kategori için bir php dosyası oluşturmak. FileZilla ile  ya da başka bir  FTP programı ile sunucunuz da sitenizin dizinine ulaşmanız lazım.

Not: Bunun için FileZilla Kullanımı adlı konumu incelebilirsiniz.

Yeni dosya oluşturmak yerine sunucunuza bağlanın ve temaların bulunmuş olduğu klasöre gelin. Kullandığınız tema dosyasını açın ve category.php dosyanızı bulun. Bu dosyanızın kopyasını almak için masaüstünüze doğru çekip bırakabileceğiniz benzer biçimde üstünde çift tıkladığınızda bilgisayarınıza bir kopyasını aktaracaktır.

Category.php Dosyasına ID Ekleme

Kopyaladığımız category.php dosyasının adını category-id.php olacak şekilde değiştirin. Doğrusu id yazdığım yere düzenlemek istediğiniz kategori id’ini girmelisiniz.

Mesela:  3 numaralı id’ye haiz kategoriyi düzenlemek istiyorsanız dosya ismimizin adı category-3.php olmalıdır.

Şimdi 3 numaralı kategori dosyasında istediğimiz değişimleri yapabiliriz.

Değişim yaptığımız category-3.php dosyamızı aynı dizine (tema klasörünün içine) atıyoruz. Bundan sonrasında o kategoriye ilişkin sayfa sizin düzenlediğiniz şekilde görünecektir.

Düzenlemek istediğiniz öteki kategorileri de bu şekilde yaparak Kategorimiz için hususi sayfa şablonu oluşturabilirsiniz.

Bu yazının ikincisinde kategoriye hususi sayfa yapısını kodlama mantığına değineceğim. WordPress Kategorisinden yazıya ulaşabilirsiniz. 

WordPress Kategoriye Gore İçerik Listelemek için lüzumlu kodlar vardır. Bunun için Kategoriye ait konuları listeleme adlı yazımı okuyarak data edinebilirsiniz.


Etiketler : Category, Category.php Sayfanı id bulma, Her Kategoriye farklı şablon yapımı, Kategori Sayfasını Özelleştirme, Kategori Sayfasınız Düzenleme, Kategoriye Özel Sayfa Şablonu Oluşturmak, Özel sayfa şablonları yapmak, WordPress’te Kategori sayfalarını özelleştirme, WordPress’te kategorilere farklı şablonlar tanımlamak


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir