WordPress’te Kategorilerin Yanında Konu Sayısını Göstermek

WordPress’te Kategorilerin Yanında Konu Sayısını Göstermek

Dünya da en fazlaca kullanılan içerik sitemlerinden biridir WordPress. Bu içerik yönetim sistemi oldukça kolay bir halde tasarlanmıştır. Ve bir dünya eklenti ile zenginleştirilmiştir. Fakat bizlere fazlaca mütevazi bir şekilde gelir. Ve onu zenginleştirmek yeni özellikler katmak bizlere kalmıştır. İstenirse eklenti de kullanılabilir. Fakat esasen WordPress‘te Kategoriler için widget oluşturulmuştur.

Aslına bakarsak mevzu fazlaca açık ve net WordPress tabanlı bloglarımız da sidebar dediğimiz bölümde sıralanan kategori sıralamasında her kategorinin yanında içindeki mevzu sayısını göstermekten bahsediyoruz. Aslına bakarsak fazlaca açık şeklinde gelse de benim yeni başladığım süre da bulamamam şeklinde bir fazlaca arkadaşımız bulamamış yada teması desteklememiş olabiliyor. Bununla ilgili maillerde alınca açıklamakta yarar olacağını düşündüm.  Siz de mevzuyu okuduktan sonrasında fazlaca kolay bulunduğunun farkına varacaksınız.

Sitemizin Admin Panelinde Görünüm kısmına geçiyoruz. Oluşturulan bölümlerden Bileşenler sekmesine tıklıyoruz, bileşenlerin olduğu sayfada Kategoriler bileşeni hangi sidebarınızdaysa (yoksa sidebar kısmında siz tutup istediğiniz sidebar kısmına taşıyın), o sidebarda bileşeni bulup, düzenleyip, oluşturulan menüsünden Yazı Sayılarını Göster seçeneğini işaretliyoruz.

Hepsi bu kadar. Ana sayfamıza gidelim ve Kategorilerimizin yanında blogumuzda kaç tane o kategoriye ilişik yazı var ise o denli sayı belirtiyor yanlarında. Bu görünümü düzenlemek isterseniz birazcık style.css dosyanızı kurcalamanız gerekecek. Bir kaç rutüş ile mükemmel görüntüler elde etmemeniz olağan değil.

Daha çok ayar yapmak için WordPress Kategori Bileşenini Düzenleme adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Bazı temalar widget destekli değil ise (bu devirde desteklemeyen temanız var ise siz bırakın bu işlemi temanızı değiştirin kısa sürede) temanızın sidebar.php dosyasını FileZilla programı ile indirip, komutunu buluyoruz ve düzenliyoruz, şu hale getiriyorsunuz:

Bu hale getirdikten sonrasında işlemimiz tamamlanmıştır. Hoşçakal kullanın.


Etiketler : Kategori Sayısı Gösterme, Kategorileri Listelemek, Kategorilerin Yanında Sayısını Göstermek, WordPress, WordPress Kategori, WordPresste Kategori Sayısını Gösterme


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir