WordPress’te functions.php Dosyası Nerede?

WordPress’te functions.php Dosyası Nerede?

WordPress’e yönelik bir oldukça tema yapılmaktadır. Bu temalar ve geliştiriciler her geçen gün özellik ve kalite bakımından kendilerini geliştirmektedir.

Tema klasörleri içinde .php ile biten bir oldukça içerik yer verilmiştir.

Functions.php İçinde Ne var ?

Bu belgenin muhteviyatında temamızın ayarları bulunmaktadır. Yapınak burasıdır. Her şeyin ayarı burada belirlenir. En rahat tabir olarak tema ayarları diyebiliriz.

Functions.php ye iyi mi ulaşabilirim ?

Bu tema ayar belgesine ulaşmak için iki yol vardır. Sunucumuza Dosya Geçirme Aracılığı (FileZilla, CuteFTP, FireFTP, Direct FTP ve bunun benzer biçimde programlar) ile bağlanarak ya da WordPress Admin panelinden ulaşabiliriz.

 Not:   Dosya Geçirme Protokollerinden en iyisi bana bakılırsa FileZilla‘dır.

File Zilla Nedir? File Zilla Iyi mi Kullanılır ?

Bu mevzuyu derhal burada açıklamak zor. Bu yüzden detaylı ve resimli bir anlatımla açıklık getirdir. Mevzu hakkında bilginiz yok ise File Zilla Nasıl Kullanılır ? adlı yazımı okuyarak informasyon sahibi olabilirsiniz.

File Zilla İle functions.php dosyasına iyi mi ulaşılır?

File Zilla ile function.php dosyasına erişme

 1   İlk olarak sunucumuza bağlanalım. Sunucuya bağlanmak için hosting firmanız ile iletişime geçin. Sunucu Adresinizi, Kullanıcı Adınızı ve Parolanızı isteyin. Bu detayları istenen alanlara yazarak Bağlan butonuna tıklayın.

 2   Sonrasında sunucudan klasörler alınacaktır. Uzak site yazan bölümün de sunucu klasörleri yer alacaktır. Sırayla public_html >>> wp-content >>> themes >>> TEMA ADI adlı klasörlerin içine girin. TEMA Adı ile belirttiğim yerde kullandığını temanın adını seçmelisiniz. 

 Not:   Tema adınızı bilmiyorsanız, WordPress Admin Açık oturumden Görünüm >>> Temalar seçeneğine tıklayın. İlk başta yer edinen tema şuan kullandığınız temadır.

 3   Temanızın içinde functions.php dosyanızı görmüş olacaksınız. Düzenlemek için tutup masa üstünüze bırakın. Sonrasın da bir kopyasını alın. Düzenlemeyi hep kopya üstünden yapın. Eğer bir yanlışlık olursa yedeği elinizde bulunmuş olur.

functions.php Dosyasına Iyi mi Kod Eklenmiş olur?

functions.php Dosyası İçeriği

  Not:  Bunun içine kod eklerken dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan bir şey de, <?php nin sonrasına      eklenmesidir. Her eklediğiniz de <?php  nin sonrasına kodlarınızı ilave edin. Dışına eklerseniz çalışmaz kodlar.

WordPress functions Dosyasına Admin Panelden Erişme

İlk olarak Dosya Geçirme Platformları aracılığı ile iyi mi ulaşır mevzusuna değindim, şimdi ise benim oldukça kullanmadığım bir yöntem var ona değineyim.

WordPress Admin Paneli

 1   İlk olarak WordPress admin paneline giriş yapın. Panelden Görünüm seçeneği tıklayın.

 2   Oluşturulan menüden Düzenleyici butonuna tıklayın. Tema editörü kısmı açılacaktır.

WordPress functions.php Dosyasi

 3   Oluşturulan düzenleme panelinde Düzenlemek istediğiniz temayı seçin ilkin. Kullandığınız tema aslına bakarsanız orada gözükecektir fakat değişik temayı seçmek isterseniz o kısımdan değişik bir tema seçip düzenleyebilirsiniz. 

 4   Düzenlemek istediğiniz temayı seçtikten sonrasında Seç diyerek onaylayın.

 5   Sağ tarafta Temaya ilişik dosyalar yer verilmiştir. Bu tema dosyaları arasından düzenlemek istediğinizi seçip düzenleyebilirsiniz. functions.php şu demek oluyor ki Tema İşlevleri yazan dosyayı seçelim.

 6   functions.php dosya içeriğine kodu eklemek için <?php  yi bulup sonrasına ilave edin. Kodu başa eklerseniz çalışmaz. Devamlı                     <?php    bundan sonraya eklemeniz gerekmektedir. 

 7   Kodu ilave ettikten sonra Güncelle diyerek dosyayı güncelleyin.

Bu dosya functions.php şu demek oluyor ki ne işe yarar ?

Örnek olarak örnek olarak WordPress’te yorum meydana getiren kullananların yorumlarına karakter olarak sınır getirmek istiyorsunuz. Kolay bir kodlama ile bunu yapabilirsiniz. WordPress Yorum Uzunluğu Nasıl Sınırlandırılır? adlı makalemi okumalısınız ..


Etiketler : functions.php, functions.php ayarları, functions.php dosyası nerede, functions.php dosyasını düzenleme, Tema Ayarları, Tema Ayarları Nasıl Yapılır, WordPress, WordPress Eklentileri, WordPress functions.php nerededir


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir