WordPress Yorumlardaki URL Alanını Kaldırmak

WordPress Yorumlardaki URL Alanını Kaldırmak

Kişisel blogun da WordPress alt yapısını tercih etmiş biri olarak, yazılarıma yorum icra eden kişilere site adreslerini ekleme imkanı sunuyorum. Bu sayede yazımı okuyan kullanıcılar yorum yaparak hem kendi internet sayfaları için backlink alabilirler hem de öteki kullanıcılar tarafınca siteleri için tanıtım yapmış olurlar. Şahsen ben yorumları okuyup yorum icra eden kullananların internet sayfalarını kişisel bloglarını ziyaret etmeyi seviyorum. Fakat bazı kullanıcılar bunu istismar edip bir tek yoruma “yararlı data sağol” “Okuduğum en iyi mevzu” “Eline sıhhat güzel yazı” “Yazı için Teşekkürler” “Aradığım mevzu buydu teşekkürler“şeklinde şeklinde oldukça içten olmayan bayağı yorum yapabiliyorlar. Bu şeklinde durumlar oldukça olunca insan ister istemez bu tanıtım amaçlı backlink için kullanımı kaldırmak ve yorum için yorum yapılmasını sağlamak istiyor. Yorum editöründe ki URL “Site Adresiniz” kısmını kaldırmak istiyor. Bunun için üç yöntem biliyorum bunlardan bahsedeyim. En basiti ile başlayayım.

CSS ile Yorumların İnternet Sitesi Bölümünü Gizleme

Bunun için ilk olarak yoldam dosyamızı açıp içine altta ki kodu eklememiz gerekiyor. Bu kod ne işe yarıyor peki ? Kod bir tek o alanı gizlememize yarıyor. Bu sayede o alana site adresi yazamıyorlar. Yoldam dosyası nerede diye soranlar oluyor. Bunu için Style.css Dosyası Nerededir? Style.Css’ye Nasıl Ulaşılır? adlı mevzuyu inceleyin lütfen.

.comment-form-url {display:none;}

Oldukca kolay bir kod. Display:none diyerek görünümü: gözükmez belirleyip kaldırıyoruz.

Tema İşlevleri (functions.php) Dosyasına URL Kaldırma Kodu Ekleme

Bunun için de tema klasörüne girip functions.php dosyamızı açıyoruz. İçerisine uygun bir yere alttaki kod ilave ederek URL Site Adresi kutucuğunu kaldırıyoruz. Peki functions.php dosyası nerede? Bunun içinde WordPress’te functions.php Dosyası Nerededir? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

function remove_comment_fields($fields) {
    unset($fields['url']);
    return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','remove_comment_fields');

Bunu oldukça tavsiye etmiyorum. Boşu boşuna tema da iş yükü. Ya birinci yöntem ya da üçüncü yöntemi yapın bence.

Yorum Kutusunun Dosyasından (comment-template.php) İlgili kodları Silerek URL Bağlantıları Kaldırma

Temamızın ve WordPress sisteminin başlangıç özelliklerinden olan yorum kutusundan bu özelliği kaldıracağız. Bunun için File Zilla programını açıp sunucuya bağlanın.

WP-includes İçeriği

 1   Sunucuya bağlandıktan sonrasında public_html klasörüne girin.

 2   Sonrasında Wp-includes adlı klasörü açın.

 3   Bu klasörün içinde comment-template.php dosyasını bulun. Ve bu dosyayı masa üzerine atıp Notepad++ programı ile açın. 

		'url'     => '

' . '

',

Yukarı da belirttiğim kodları silin. Eğer silmek istemiyorsanız satırın başına // işareti koyarak yorum satırı haline getirebilirsiniz.

 Not:   O denli kod arasından iyi mi bulacağım derseniz Ctrl + F kombinasyonu ile koddan seçeceğiniz bir parçayı aratıp kolayca bulabilirsiniz.

Daha Evvel Eklenmiş Site Adreslerini Silme

Bunun için ilkin veritabanı yedeği almanız da yarar var. Kod çalışıyor denedim fakat herhangi bir soruna karşı yedek almak devamlı iyidir. phpMyAdmin‘i açalım.

phpMyAdmin Paneli

 1   phpMyAdmine giriş yaptıktan sonrasında veritabınızı seçin. Sol tarafta veri tabanlarınız yer alır.

 2   Sonrasında veri tabanınıza ilişkin SQL kısmına tıklayın.

 3   Oluşturulan bölümde bir metin alanı var. O bölüme altta ki kod parçacığı yapıştırın.

UPDATE `wp_comments` SET `comment_author_url` = null;
PhpMyAdminden Yorum Linklerini Silme

 4   Sonrasında Sağ altta yer edinen GİT butonuna tıklayarak daha evvelde eklenmiş linklerin hepsini kaldırmış oluyoruz. 

Böylelikle daha evvelde meydana getirilen yorumlarda yer edinen site adresi kısmını dolduranlara ilişkin bağlantıları de silmiş olduk.


Etiketler : WordPress, WordPress Yorumlarda ki Linkleri Kaldırma, WordPress Yorumlardaki Linki Kaldırma, WordPress Yorumlardaki URL Kaldırma, Yorum Linklerini Kaldırma, Yorumlarda Kullanılan Site Adreslerini Kaldırma


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir