WordPress Yorum Uzunluğunu Sınırlama

WordPress Yorum Uzunluğunu Sınırlama

WordPress esnek yapılarından biri de minik kod parçacıkları ile istediklerinizi kolayca yapabilirsiniz. Yorum icra eden kullananların sağol güzel yazı, yazı için sağol, güzel, iyi, bu yazıyı sevdim şeklinde mevzu ile alakasız hakikaten yorum olmayan hatta sitemize zarar verecek derecede spam görünen yorumları bu kod ile kolayca ortadan kaldıracağız. Bir ihtimal yorum sayımız azalacak fakat gereksiz yorumlardan da kurtulmuş olacağız.

WordPress Uyarılı Yorum Uzunluğunu Belirleme

Yorum icra eden şahıs eğer yorumu fazlaca kısa tuttu ise Dostum lütfen daha uzun bir yorum bırak, 100 karakterin üstünde yorum yazabilirsin uyarısı vereceğiz. Tam tersi fazlaca fazlaca uzun ise şu demek oluyor ki 5000 karakteri geçiyorsa da Dostum bu yorum fazlaca uzun lütfen daha anlaşılır ve birazcık daha kısa yorum yap lütfen diye uyarı vereceğiz. Derhal functions.php dosyamızı bulalım ve metin editörü ile açalım.

function.php dosyasına yetişme

Ilk olarak kodları sitemizin tema ayarlarının saklandığı dosya olan functions.php dosyasına ekleyeceğimizi söyleyeyim. Bilmeyenler için anlatacağım. Derhal FileZilla programını açın. Temamızın olduğu dizine gidin.

 Not:   FileZilla programını daha ilkin kullanmadıysanız FileZilla Programı Nedir? FileZilla Nasıl Kullanılır? adlı makalemi iki dakika da okuyup inceleyin fazlaca kolay.

functions.php dosyasının ilkin yedeğini almayı ihmal etmeyin. Sonrasın da bir metin editörü ile ( NotePad++ en iyisi, şiddetle tavsiye ederim ) açın.

functions.php dosyasını bulamadıysanız, Functions.php Dosyası Nerede Nasıl Ulaşılır? adlı makalemi okuyabilirsiniz. Daha detaylı ve resimli bir anlatımla derhal ulaşabilirsiniz.

functions.php dosyası

Bu tema ayar dosyasını açtıktan sonrasında <?php den sonrasında uygun bir yere altta verdiğim kodları yapıştırın. Kayıt edip yine File Zilla yardımı ile sunucuya atın.

add_filter( 'preprocess_comment', 'wpb_preprocess_comment' );
 
function wpb_preprocess_comment($comment) {
if ( strlen( $comment['comment_content'] ) > 5000 ) {
wp_die('Dostum Yorum fazlaca uzun lütfen 5000 karakterin altında yorum yapar mısın? ZekiCan.Net');
}
if ( strlen( $comment['comment_content'] ) < 100 ) {
wp_die('Dostum Yorum fazlaca kısa lütfen 100 karakterin üstünde yorum yapar mısın? Bu içerik ZekiCan.Net adresinde gösterildi.');
}
return $comment;
}

Kodlarda Dostum ile süregelen kısımlar var. Bu kısımlar ileti kısımlarıdır. Kendi keyfinize gore düzenleme yapabilirsiniz. Vaka budur.

 Not:   functions.php dosyası mühim bilgiler içermektedir. Yanlış yaptığınız bir işlemde derhal çöker site. Bu yüzden başlamadan yedeğini alın functions.php dosyasının. 


Etiketler : WordPress, WordPress Çok Uzun Yorum Yapmayı Kapatma, WordPress Kısa Yorumları Engelleme, WordPress Spam Yorumları Uyarma, WordPress yorum penceresi, WordPress yorum sayısı, WordPress yorumlara Sınır Koymak, WordPress Yorumları Sınırlandırma, WordPress Yorumlarına Uyarılı Sınırlama Kodu


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir