WordPress Tema Yapımı

WordPress Tema Yapımı

WordPress kullanıcıları her geçen gün artıyor. Ve bu artışta bununla beraber wordpress içerik yönetim sisteminin daha da gelişmesine olanak sağlıyor. Blog sistemini merak edip kullanmaya süregelen blog yazarları ilk başlarda parasız blog sistemlerine yöneliyorlar. Parasız sistemlerden olan Blogger yada WordPress şeklinde içerik yönetim sistemlerini deniyorlar. Sonrasında bu parasız sitelerdeki domain adlarından sıkılıp daha orijinal bir domain (alan adı) arayışına giriyorlar. Yeni bir alan adı alıp yanında da bir hosting paketi ediniyorlar. Sonrasında yapmaları ihtiyaç duyulan güzel bir tema bulmak ve içeriklerini yazmak. Fakat bu güzel temayı bulmak hiçte kolay olmuyor. Birden oldukça kere tema değiştirip deneniyor. Fakat hiçbir süre bu süper bir tema denilip yüzde yüz beğenilmiyor. Sonrasında acaba ücretli güzel bir tema bulabilir miyim diye arayışa giriliyor. Evet ücretli olarak’ta beğenilen temalar oluyor fakat orası burası şöyleki olsun derken oda tam beğenilmiyor. Sonrasında bu temanın bir oldukça sitede kullanıldığı görülüyor ve onlardan bir farkım olsun arayışına gidiliyor. Bu arayışın sonunda işte bu açtığım mevzuya dayanıyor. WordPress için konuşuyorum ben fakat blogger ya da başka blog sistemi kullananlar da kendi içerik yönetim sistemlerinde kendi temalarını iyi mi yapabilirim düşüncesinde. Aslına bakarsak doğru olanda bu hazır bulduğunuz temalar kodlama bilmeyen birisi için olmazsa olmaz bir seçimdir. Fakat sonucunda bu işi yavaştan öğrenip kolay olsa da kendi temamızı oluşturup onu kullanmanız ileri ki zamanda geliştirmeniz sizi sonraki zamanda ileri seviyelere taşıyacaktır.

WordPress tema yapımını işleyeceğim. Doğal olarak kod bilmeyen birisi için birazcık sıkıntılı olacak dersler fakat bu arkadaşlarımızı düşünüp anlatımları kolay yapacağım. Derslerimiz ZekiCan.Net sitemizin WordPress kategorisi altında devam edecek. Oradan dersler eklendikçe takip ederek derslerin sonunda kolay de olsa temamızı oluşturabileceksiniz. Sonrasında geliştirmek size kalmış. Bilmenizde fayda olan öteki mühim şey ise asla kimse anasının karnında öğrenmedi bu işi.

WordPress teması yapmak isteyenlerin ilk sorusu nereden başlamalıyım oluyor. Sonrasında ise neler yapmalıyım. Bizde buradan yola çıkarak çıkış noktamız olan nereden başlıyoruz sorusunu açıklayıp ondan sonra beraber neler yapacağız mevzusuna giriş yapmış olup devamını getireceğiz. İlk olarak şunu belirtmek isterim css mevzusunda asla fakat hiçbir şey bilmiyorsanız ilk başta css hakkında birazcık bilgiler öğrenmelisiniz. O yüzden CSS Kategorisi azca da olsa css bilgisine haiz olma temelini sağlar. Bu da tema yaparken daha kolay kavramanıza olanak sağlar. CSS kategorisinde ki yazılarımı inceleyin lütfen.

Bu konumuzda bir tek temamızın ana anatomisinden bahsedeceğim.

WordPress Tema Yapımı

Resimde gördüğümüze alanlarımız var. Bu alanlardan sidebar kısmını sol ve sağ sidebar diye iki alan da oluşturabiliriz.

Temamız da bir tane style.css dosyamız var. Bu dosyamızda tüm bölümlerin stillerini kaydediyoruz. Görüntüyü süratli ve etkili bir halde değiştirmemize yarar, düzenlemesi kolaydır, web sitenize kod fazlalığı yaratmasını engeller. Kısaca bu alanların büyüklük küçüklük hangi fotoğraf nereye gelecek resmin botunu, yazıların boyutu, fontu, arka plan rengi vs. şeklinde tüm stilleri bu dosyamızda belirteceğiz.

Temamızdaki öteki dosyalar ise;

header.php

sidebar.php

index.php

page.php

archive.php

functions.php

footer.php

manset.php

search.php

single.php

temapaneli.php

category.php

404.php

 

Sonraki dersimizde style.css dosyamızı hazırlamakla devam edeceğiz. Sonraki dersimizin adı Wordpess Tema Yapımı Ders 1 olacak.


Etiketler : Blogger Tema Yapımı, Tema, Tema Nasıl Yapılır?, WordPress, WordPress Tema Nasıl Yapılır, WordPress Tema Yapımı, WordPress Temaları


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir