WordPress Tema Kurulumu

WordPress Tema Kurulumu

WordPress Tema Iyi mi Kurulur? WordPress Tema Iyi mi Yüklenir ? WordPress zip dosyası teması iyi mi kurulur? WordPress yeni tema ekleme. WordPress Yeni Tema Iyi mi Bulunur? WordPress sunucudan tema yükleme. WordPress’te Tema Yükleme işlemleri konusunu tüm bilgileri ile resimli olarak ele alacağım. Bu mevzuyu okuduktan sonrasında WordPress’inize tema yükleme mevzusunda öğrenmediğiniz data kalmayacak.

WordPress kendi alt yapısında sitesinde olan parasız temaları size sunmasının yanında ek olarak themeforest ya da mythemeshop benzer biçimde meşhur ve ücretli siteler aracılığı ile de tema sahibi olabilirsiniz.

Ücretli ya da parasız olsun tema yükleme işlemi ikisinde de aynıdır.

WordPress Tema Yüklemenin üç tane yolu vardır. Bunlardan en süratli ve en kolay olanı admin panelinizden yükleme işlemidir.

WordPress Tema Kurulumu WordPress’te Tema Iyi mi Yüklenir ?

WordPress için üç değişik yöntemle tema kurabilirsiniz. Bunlardan ilki wordpress.org sitesinin size sunmuş olduğu parasız temalardan birini yüklemek ve kullanmak. Bu aslına bakarsan wordpress kurulumundan sonrasında ( Görünüm >>> Temalar da yer edinen temalardan bahsediyorum. ) üç tane yüklü tema var onlar benzer biçimde parasız verilen temalar. Bu tarz şeyleri görünüm temalar tema yükle diyerek ekleyebilirsiniz.

Öteki yükleme yöntemi ise FTP Dosya Yönetici Aracısı ile tema yükleme işlemi.

Son olarak da tema dosyasına zip olarak sahipseniz bunu WordPress panelde tema dosyası yükle alanını kullanarak yüklemenizdir.

1- WordPress.org Temalarını Yükleme

WordPress.org organizasyonu WordPress kullanıcıları için bir tema deposuna haizdir. WordPress admin panelinizi kullanarak kolaylıkla bir tema yüklemenize olanak sağlar.

 1   İlk olarak wordpress admin panelinizden Görünüm segmesine gelin.

 2   Sonrasında Temalar sayfasını açın.

WordPress Tema Kurulumu Admin Paneli

 3   Şuna kullanmakta olduğunuz temayı ve öteki yüklü temaları bu bölümde görebilirsiniz. Yeni tema eklemek istediğimizden dolayı üstte yer edinen   Yeni Ekle    butonuna tıklayın.

 4   Karşımıza yeni temalar gelecektir. Bu temalardan istediğinizi seçip kurabilirsiniz. Filtre kısmını kullanarak ihtiyacınız olan temayı daha acele bulabilirsiniz. Kur diyerek temayı kurabilirsiniz. 

WordPress Temalar

 Dip Not:   Eğer tema eklemek için gittiğiniz sayfa da Tema Yükle ya da Yeni ekle butonlarını göremiyorsanız muhtemelen wordpress.com sitesini kullanıyorsunuzdur. WordPress.com sitesi size ücretsiz bir şekilde bu imkanı sunduğundan dolayı tema yükleme sınırı koyuyor. Bundan dolayı yüklemenize izin vermiyordur.

2- WordPress Tema Yükleme (zip dosyasına haiz olunan temaları yükleme)

Admin açık oturum kullanarak zip olarak sıkıştırılmış temaları yükleyebilirsiniz. Bu temalar çoğu zaman ücretli olarak satın almış olduğunuz ya da wordpress.org haricinde başka sitelerden haiz olduğunuz temalardır. Bu temalar zip dosyası ile size gelir. Zipten çıkarmanıza asla gerek kalmamıştır. Direk zip dosyası halinde yükleme yapmanız yeterlidir.

İlk adımlarda anlattığım benzer biçimde Görünüm >>> Temalar kısmına gelin. Yeni Tema Ekle diyerek tema ekleme sayfasını açın. 

 5   Tema Ekle Yükle kısmında yer edinen kısımdan tema yükleme alanına gelin.

 6   Bu bölümden zip dosyamızı seçmemiz gerekiyor. Bunun için Dosya Seç diyerek temanın bulunmuş olduğu zip dosyasını seçiniz.

 7   Tema dosyamızı seçtikten sonrasında Derhal Yükle diyerek temamızı yükleyelim.

WordPress Tema Yükleme

Bu sayede WordPress temamızı yüklemiş oluyoruz. Son olarak FTP Dosya Yönetim sistemini kullanarak sunucumuza tema dosyamızı ilave ederek tema yükleyeceğiz.

3- FTP ile Sunucuya Tema Dosyasını Yükleyerek Tema Kurulumu

FTP Dosya Yönetim Araçlarını kullanarak tema yükleyebilirsiniz. Ben FTP araçlarından en yaygın kullanılan FileZilla ile tema yüklemekten bahsedeceğim.

   Not     FTP hakkında her hangi bir bilginiz yoksa FileZilla Nedir ? FileZilla ile Sunucuya Nasıl Tema Yüklenir ? adlı konuma bakabilirsiniz. 

Zip olarak indirdiğiniz tema dosyasını ilk olarak Dosya olarak çıkarmalısınız. Sonrasında FTP programınızı açın. FTP Programı ile sunucuya bağlandıktan sonrasında temaların bulunmuş olduğu dizine gitmeniz gerekiyor.

Tema dosyalarınızın bulunmuş olduğu dizin çoğu zaman

public_html >>> wp-content >>> themes

yolunda ve themes adlı klasörün içerisindedir.

Tema Klasörlerinin Bulunmuş olduğu Yer

Tema klasörlerin yer almış olduğu klasöre dosyaya çıkartığınız yüklemek istediğiniz temayı atın. Bu temanın tüm bileşenleri sunucuya yüklendikten sonrasında wordpress admin panelini açıp temamızı aktifleştirmemiz gerekecektir.

Ücretli mi Parasız Tema Mı Seçmeliyim ?

Tema seçimi oldukça önemlidir. İçeriğiniz bilginiz ne kadar iyi olursa olsun bu sunum şekliniz kötüyse hepsi havada kalır. Başlangıçta parasız tema bütçeniz için oldukça iyidir. Fakat sonrasın da size hususi özelleştirilebilen ücretli temaları seçmeniz sitenin geleceği için oldukça iyidir.

Bu mevzuyu daha detaylı olarak önümüzde ki günler de ele alacağım. WordPress kategorinden bu konumu da  okuyarak parasız temaların avantajları ve dezavantajları hakkında data sahibi olabilirsiniz. 

Tema Aktifleştirme

FTP ile tema yükledikten sonrasında temayı etken etmemiz gerekiyor. Bunun için WordPress admin panelinize giriş yapın. 

Admin Açık oturum >>> Görünüm >>> Temalar kısmına gelin.

Yüklü temalar bu bölümde gözükmektedir. Yeni eklediğiniz temayı burada görmüş olacaksınız. Yeni temanın üstüne gelin ve   Etkinleştir   diyerek o temaya geçiş yapın. Etkinleştirmeden ön seyretme yapmış olup iyi mi gözüktüğünü denetlemek isterseniz   Canlı Ön İzleme  butonuna tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Tema Yükleyip Etkinleştirme

WordPress Parasız Temaları Iyi mi Bulurum ?

WordPress tema olarak varlıklı bir alt yapıya haizdir. Oldukça fazla ücretli temanın yanında parasız tema da kodlanıp, tasarlanıp kullanıcılara sunulmaktadır. 

Bu mevzularda da birbirinden garip, iyi kodlanmış, mobil uyumlu, responsive, SEO dostu temalara haiz olmak ve incelemek isterseniz Ücretsiz WordPress Temalar adlı kategorilerinden kendinize en uygun temayı seçip kullanmaya başlayabilirsiniz. 

WordPress Tema Yüklerken Karşılaşılan Problemler

Tema yüklemeye çalışırken bazı problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar çoğu zaman şu şekildedir:

  • Tema dosyası hatalı
  • Bir tema seçtiğinizden güvenli olun
  • wordpress tema yükle butonu yok
  • wordpress yeni tema ekleme butonu yok
  • wordpress tema yükle tema ekle butonu yok
  • sunucu dosya yüklemeye izin vermiyor

Bu hatalar daha da çoğaltılabilir. Bu hataların bir çok kullandığınız servis kaynaklıdır. Parasız servisler tema değiştirmenize izin vermezler. Şu demek oluyor ki yeni tema yükleyip alanlarını kullanmanızı istemezler. Bunun için kendi hostinginizi kiralamanız kökten çözümdür. Parasız servisler bir yere kadar ihtiyacınız olan şeyi karşılarlar. En iyi bloglar için kendinize ilişkin bir alan adına ve hostinge ihtiyacınız vardır.

İkinci sebep ise kimi zaman güvenlik sebebi ile yeni dosya yüklemeleri sınırlandırılmıştır. Sunucu kaynaklı hataları çözüme kavuşturmak için hosting sağlayıcı firmanız ile iletişime geçmelisiniz.

Kimi zaman de parasız dağıtılan tema dosyaları tamamlanmamış olduğundan yükleme problemleri doğabiliyor. Bunun içinde başka güvenilir kaynaklardan tema dosyanızı indirmeniz de yarar var. 


Etiketler : WordPress kurulumu, WordPress tema demodaki gibi nasıl kurulur?, WordPress tema düzenleme, WordPress Tema Kurulumu 2019, WordPress Tema Seçimi, WordPress Tema Yükleme, WordPress Tema Yükleme Nasıl Yapılır, WordPress tema yükleme takip ettiğiniz bağlantının süresi doldu, WordPress tema yükleme ve düzenleme resimli anlatım, WordPress zip tema yükleme


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir