WordPress Style.css Nerededir?

WordPress Style.css Nerededir?

WordPress kategorimiz de bir fazlaca dosyaya iyi mi ukaşılır birden fazla yöntem ile bahsettim. Fakat yorumlarda fark ettiğim suretiyle style.css’nin nerede bulunduğunu bilmeyen ve ne işe yaradığı hakkında informasyon sahibi olmayan dostlar var. Özetlemek gerekirse bu mevzulara değineceğim.

Style.Css Nedir? Ne işe Yarar?

HTML ile yazdığımız kodlar hep sınırlıdır ve bir kalıba oturmuştur. Bu tarz şeyleri her yazışımız yeniden yeniden aynı kodları yazmak yerine style.css de yapacağımız ufak kod tanımlamaları ile kullanmak istediğimiz yerde çağırıp o kod parçacığının stilini değiştirebiliriz. Style.css‘nin aslolan amacı bizlere kolaylık sağlayıp makyaj yapma imkanı sunmasıdır. İçeriğimiz de kullanacağımız sayfalarda zemin rengi, yazı fontu, yazı rengi, yazı boyutu benzer biçimde değerleri bir kez tanımlayıp kalıp olan aynı kodları bir kez tanımlama imkanı sağlar.

Standart Tarif: Cascading Style Sheets, HTML benzer biçimde fakat html değildir. Ona ek imkanlar tanır. CSS, metin ve format biçimlendirme imkanı sunan Web sayfası biçimidir.

Style.Css Şekil Dosyası Nerededir?

Bu şekil dosyası tema klasörünün içinde yer alır. Tema klasörüne FTP ya da WordPress admin panelinden ulaşabiliriz. FTP için FileZilla kullanmayı bilmeniz gerekmektedir. Bir fazlaca web master FTP programı olarak FileZilla kullanıyor. FileZilla Nedir? Nasıl kullanılır? adlı yazımı okuyarak bu mevzu hakkında kafi bilgiye haiz olabilirsiniz. Bu mevzu içinde Tema Dosyalarına iyi mi ulaşabileceğinizi gösterdim. Bilmeyenler kolaylıkla ulaşabilir.

FTP İle Style.php Dosyasına Ulaşım

Tema Klasörüne Erişme

FTP ile web sitenizin sunucusuna bağlanın

 13   Oluşturulan pencerede public_html klasörünün içine girin.

 14   Sonrasında wp-content klasörünün içine girin.   

WP-Content Klasörü İçeriği

 17   Wp-Content klasörünün içinde themes klasörünü bulun. Aradığımız klasör budur. Bu klasörün için de yüklü temalar yer verilmiştir.

 18   Tema klasörünün içinde kullandığımız temanın adını bulup içine girin. Benim kullandığım temanın adı ZekiCan onun içine giriyorum.

File Zilla Tema Klasörü

Tema klasörün için de temamıza ilişik olan php dosyaları resimlerin bulunmuş olduğu dosyalar, images klasörü ve style.css şu demek oluyor ki yoldam dosyaları bulunmaktadır. Aradığımız style.css dosyası da burdadır.

 19   Style.css dosyamız tema klasörünün içerisindedir. Bu doyayı tutup masa üzerine bırakalım. Sağ tıklayıp Notepad++ ile açarak düzenleyip yoldam dosyalarımız kayıt edebiliriz.

Style.Css Dosyası

Style.Css Dosyasına WordPress Admin Panelden Erişme

Ben bu yöntemi fazlaca kullanmıyorum FTP kullanmak daha sıhhatli ve yedek açısından daha güvenilir. Şimdi ilk olarak Admin Panele giriş yapın.

WordPress Admin Açık oturum

 1   Admin panelimizden Görünüm segmesine tıklayın.

 2   Sonrasında Düzenleyici olan kısmı seçin.

 3   Yan tarafta düzenleyici penceresi açılacak. Sağ üst köşeden düzenlemek istediğimiz temanın adıni seçin.

 4   Tema adını seçtikten sonrasında tema klasörü içinde ki içerikler Tema Dosyaları altında listelenecek. Bu kısımdan Style.Css şu demek oluyor ki Yoldam Dosyasını tıklayın.

 5   Yoldam Dosyamızın içinde ne olduğu pencerede gözükecektir. Bu kısıma eklemek istediğimi yoldam içeriklerini yazabiliriz. 

 6   İçerik ilave ettikten sonra   Dosyayı Güncelle   diyerek yaptığımız değişimleri kayıt ediyoruz. Hepsi bu kadar.


Etiketler : Stil Dosyasına Ulaşma, Style.css Dosyası, Style.Css Dosyası Konumu, Style.Css Dosyasına Nasıl Ulaşılır, Style.Css Dosyasını Bulma


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir