WordPress Öne Çıkarılmış Görsel

WordPress Öne Çıkarılmış Görsel

WordPress günden güne gelişen ve yeni özelliklerle donatılan bir blog sistemlerinden biridir. Hatta dünyada en oldukça kullanılan bir blog sistemidir. Vatanımızda de günden güne popularitesi artmaktadır. Açık kaynak kodlu ve parasız olması kullanıcılar açısından büyük bir avantajdır.
Bugün WordPress kullanıcılarına, WordPressin 2.9 sürümüyle kullanıma sunulan öne çıkarılmış görsel hususi durumunu kazandırmayı anlatacağım.

İlk ilkin öne çıkarılmış görsel nedir ? Ne işe yarar? Birazcık bunlardan bahsetmekte yarar var.

 ⊗WordPress Öne Çıkarılmış Görsel Nedir? Ne işe yarar? 

Ilk olarak öne çıkarılmış görsel yazımızın çoğu zaman sol kısımlarında bulunan yazımıza şık bir görüntü kazandıran tanımlanabilir css özelliğiyle istediğimiz boyutlar da ve konumda yerleştirilebilir, yazımızı daha göze hoş görünüp dikkat çekicilik katan özelliktir.

Yukarıda ki resimde başlık altında ki fotoğraf öne çıkarılmış görseldir.

 ⊗Temanın Öne Çıkarılmış Görsel Hususi durumunu Açma 

Şimdi ilk olarak temamıza bu özelliği kazandırmalıyız. Bir ihtimal sizin kullandığınız temada bu özellik evvel eklenmiştir. Bunu idrak etmek için yapmanız ihtiyaç duyulan admin panelimizden Yazılar >>> Yeni Ekle ye gelelim. Sonrasında ekranda sağ üst köşede yer edinen Ekran Tercihleri butonuna tıklayın ve oluşturulan bölümde eğer Öne Çıkarılmış Görsel kutusu var ise temanız öne çıkarılmış görseli kullanabilirsiniz. Yoksa bu özelliği eklemek için alttaki mevzuya geçin.

 Dip Not:    Eğer temanız da öne çıkarılmış görsel özelliği var ise işiniz oldukça kolay. Daha evvel yazdığım WordPress’te Öne Çıkan Görselleri Ayarlamak adlı makalemi okuyarak süratli bir halde ayarlarınızı tamamlayabilirsiniz.

 Not:   Sizin temanız da eğer bu özellik yoksa Öne Çıkarılmış Görsel kutusunu göremeyeceksiniz. Okumaya devam edin bu özelliği temanıza iyi mi kazandıracağınızı anlatıyorum.

 ⊗Temaya Öne Çıkarılmış Görsel özelliği kazandırma 

Temamıza bu özelliği kazandırmak için ilkin;

 1   Tema Panelimizden >>> Görünüm kısmına tıklayın.

 2   Düzenleyici‘ kısma geliyoruz. Burada sağ tarafta bulunan tema klasörünün içindeki php dosyalarımız bulunmakta.

 3   Bunlardan  Tema İşlevleri (function.php) dosyamızı açıyoruz.

 Dip Not:   Verdiğim kodları ilave etmeden önce FileZilla programı ile web sitenizin dosya dizinine gidip tema klasörü içinde ki function.php dosyanızın yedeğini alın!

<?php  ile başlayıp kodların devam etmiş olduğu bölümde php kapanmadan önceki kısma şu demek oluyor ki ?> bundan önceye aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.

add_theme_support( 'post-thumbnails' );

 4   Bu kodu ilave ettikten sonra öne çıkarılmış görsel bölümünü etken hale getirmiş oluyoruz kullandığımız temada.

Alttaki resimde de olduğu şeklinde Tema Panelimizde >>> Yazılar >>> Yeni Ekle dediğimizde ve sağ üst köşedeki Ekran Tercihleri kısmına tıkladığımızda Öne Çıkan Görsel seçeneğimiz oluşmuş bulunuyor.

Tik koyup etken hale getirdiğimizde yazı kısmımızın sağ tarafındaki alanda Etiket ya da Kategori kısımlarının altında Öne Çıkan Görsel Kutumuz gözükecektir.

 

Sonrasında yazımıza öne çıkan görsel eklemek için Öne Çıkarılmış Görsel Olarak Belirle Seçeneğimizi tıklayın.

 

Oluşturulan pencerede öne çıkan görselimizin resmini belirlememiz gerekiyor. Ortam kütüphanemizden bir resmi seçebileceğimiz şeklinde dosya yükle seçeneğini de kullanarak yeni bir fotoğraf ekleyebiliriz. Resmimizi seçtikten sonrasında öne çıkan görsel olarak belirleyi tıkladığımızda öne çıkan görsel eklenmiş olacaktır. Ve Öne Çıkan Görsel kutusunda seçtiğimiz fotoğraf gözükecektir.

 Dip Not:   Bu bölümde takıldıysanız WordPress’te Öne Çıkan Görselleri Ayarlamak adlı makalemi okuyarak daha detaylı bilgiye haiz olabilirsiniz.

 ⊗Yalnız Sayfalara ya da Yazılara Öne Çıkan Görsel Ekleme 

Doğal olarak WordPress dedik açık kaynaklı geliştirilmeye açık bir alt yapı dedik. İstersek öne çıkarılmış görseli yalnız mevzularda ya da yalnız sayfalarda gözükmesi ayarlayabiliriz. Bunun içinde aşağıdaki mevzu eklemeniz kafi olacaktır. Gene aynı şekilde birazcık ilkin  de eklediğimiz yere

Tema Paneli – Görünüm – Düzenleyici – function.php doyamızın içindeki kodlara <?php  ile başlayıp kodların devam etmiş olduğu bölümde php kapanmadan önceki kısma şu demek oluyor ki ?> bundan önceye aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.

//Yalnız yazılara öne çıkarılmış görsel özelliği eklemek
 
add_theme_support( 'post-thumbnails', array( 'post' ) );
 
//Yalnız sayfalara öne çıkarılmış görsel özelliği ekleme
add_theme_support( 'post-thumbnails', array( 'page' ) );

 ⊗Öne Çıkan Görseli Boyutlandırma 

Öne çıkan görseli sayfamıza eklemeyi öğrendik. Peki resimleri ekliyoruz fakat her resmin boyutları aynı değil ki?  İşte aşağıdaki kodu da kullanarak sayfa ve yazı alanlarınız için hususi boyutlandırma yapabilirsiniz. İsterseniz true fonksiyonunu da kullanarak resminizi belirlediğiniz boyutlarda kırma yapabilirsiniz. Aşağıdaki kodu da

Tema Paneli – Görünüm – Düzenleyici – function.php doyamızın içindeki kodlara <?php  ile başlayıp kodların devam etmiş olduğu bölümde php kapanmadan önceki kısma şu demek oluyor ki ?> bundan önceye aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.

// Yazı öne çıkarılmış görsel ekleme kodu
add_theme_support( 'post-thumbnails');
// Resmi 120x120 boyutlandırında küçültüp kırpar koddaki true kırpma işlemini görür.
set_post_thumbnail_size( 120, 120, true );

Yada resmi 120 ye 120 aşmayacak şekilde küçülten kodu ilave edin.

// Yazı öne çıkarılmış görsel ekleme kodu
add_theme_support( 'post-thumbnails');
 
// Resmi 120x120 boyutlarında  bu oranı aşmayacak şekilde küçültür
set_post_thumbnail_size( 120, 120 );

 ⊗Öne Çıkan Resmin Mevzu İçerisinde Kullanımı 

Öne çıkan görseli mevzu içinde kategori sayfamızda yada arşiv sayfalarımızda göstermemiz için aşağıdaki kod döngüsünü oluşturmamız gerekiyor. Eğer öne çıkan görsel atanmamışsa da istediğimiz bir resmi gösterebiliriz. Onun için fotoğraf adını fotoğraf.jpg kısmını kendimize gore düzenlememiz gerekiyor. Bu kodu eğer ana sayfada ki özet mevzularda gözüksün istiyorsak index.php dosyamıza ekleyelim, eğer yalnız yazılarda gözüksün istiyorsak single.php dosyamıza ekleyelim, kategori sayfalarımız için category.php dosyamıza, arşiv dosyalarımızda da gözükmesini istiyorsak archive.php dosyamıza ekleyelim.

Dostlar üstteki kodları bazı dostlar yerleştirmede yanlışlık yaptığından sayfasında öne çıkarılmış görsel çıkmıyor. Çıkmayan dostlar olursa üstteki kod yerine alttaki kodu denesinler lütfen.

İkisi aynı anda kullanılmayacak fakat. Üstteki kodu temanıza gore artık index.php de single.php de artık nerede yazılarınızı gösteriyorsanız orada altta verdiğim kodu bulup onun altına yapıştırmalısınız.

Üstteki kodu bulup temanızda sonrasına verdiğim kodu yapıştırın. Örnek olarak şu şekilde bir yapıya haiz olması lazım temanızda.

<a href="" title="">

Üstte ki kod bir örnektir. Aynısını yapıştırınca sizde çalışmayabilir. Bu örneği vermemin amacı temamızı öne çıkarılmış görsel için tanıttıktan sonrasında sayfalarımızda da şu demek oluyor ki iletilerimizi gösterdiğimiz single.php olsun archive.php olsun şeklinde şeklinde yerlerde   öne çıkarılmış görseli çekme kodu şu demek oluyor ki bu kodu:

çekmemiz gerekiyor. Kısaca bu kodu temanızda yukarıdaki örneğe gore kendi temanızda yerleştirmelisiniz. Yanlış yerleştirirseniz ya da unutursanız yerleştirmeyi gözükmeyecektir 🙂

WordPress kullanıcılarının en oldukça beğenmiş olduğu özelliklerden biri alt yapısı kolay anlaşılır ve açık kaynak kodlu olduğundan kişileştirmeye açıktır. Eğer ben bu tarz şeyleri eklemekle uğraşamam otomatikman yazıma ilk eklediğim fotoğraf Öne Çıkarılmış Görsel olarak seçilsin diyorsanız, WordPresste İlk Eklenen Resmi Otomatik Öne Çıkarılan Görsel Olarak Belirleme adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim.


Etiketler : Öne Çıkarılmış Görsel, post-thumbnails, Temaya Öne Çıkarılmış Görsel özelliği kazandırma, Thumbnail, Timptump, Tumbnails, WordPress


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir