WordPress Kategori İsmi Değiştirme (Resimli Anlatım)

WordPress Kategori İsmi Değiştirme (Resimli Anlatım)

WordPress kullanıcıları oldukca esnek bir altyapıya haizdir. Kategori isimlerinden tutun etiket isimlerine her türlü değişim imkanını açık oturum ayarlarından düzeltme imkanını size sunar. Oldukca rahat bir halde kategori isimlerini değiştirmeyi göstereceğim.

 Dip Not:  Öncesinden belirlediğiniz bir kategori adını değiştirdiğinizde o kategoriye ilişkin yazılarınıza bir şey olmaz gönül rahatlığı ile değiştirebilirsiniz.

Ilk olarak WordPress admin panelinize giriş yapın.

Resimde gösterdiğim şeklinde Yazılar ve alta oluşturulan menülerden Kategoriler Seçeneğine tıklayın.

Sonrasında karşımıza kategorilerimizin listelendiği sayfamız gelecektir. Kategorilerimizin listelendiği sayfada değişiklik yapmak istediğiniz kategoriyi bulun ve Düzenle seçeneğine tıklayın.

Arayıp bulmak isterseniz resimde gösterdiğim kutucuğa kategori isminizi yazın. Ben örnek olarak Bilim kategorisini seçtim.

Bilim kategorisi altında Düzenle – Süratli Düzenle – Sil – Görüntüle seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan  5 Numara  ile belirttiğin seçeneği şu demek oluyor ki Düzenle seçeneğini tıklayın.

Oluşturulan penceremiz alttaki resimde ki şeklinde olacaktır.

 Dip Not:  WordPress sürümü değiştikçe görsellerde küçük görünüm değişimleri olmaktadır. Fakat mantık hiçbir vakit değişmeyecektir doğal olarak ki de.

 1   İsim: Sitede bu kategorinin isminin iyi mi gösterime başlayacağı belirlenir.

 2   Yazı Kısa İsmi: URL uzantısında sitenizin adresinden sonrasında Türkçe karakter olmadan kategorinin adı yazar. Burada yazan kısmı bu bölüm ile değiştirebilirsiniz. Örnek: https://www.zekican.net/bilim 

 3   Ebeveyn Kategorisi: Etiketin alt etiketini oluşturabildiğiniz şeklinde kategorilerinde alt kategorilerini oluşturabilirsiniz. Alt kategori ya da üst kategoriyi bu bölümden ayarlıyorsunuz.

 4   Tarif: Bu bölüm bazı WordPress temalarında sergilenen yazıya ilişkin kategorinin açıklamasının bulunmuş olduğu alanda yer alır. Bu bölümde yazdığınız izahat temadaki yerinde gösterilir.

 5   Tüm bu bölgeleri kendi istediğimiz şekilde düzenledikten sonrasında  Güncelle  diyerek kategori ismimizi değiştirmiş oluruz.

 


Etiketler : Category, Değiştirme, İsmi, Kategori, Kategori Değiştirme, Resimli Anlatım, WordPress Kategori İsmi Değiştirme


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir