WordPress İlk Resmi Öne Çıkan Görsel Olarak Ayarlama

WordPress İlk Resmi Öne Çıkan Görsel Olarak Ayarlama

WordPress kullanıcılarının en sevilmiş olduğu özelliklerinden kabul edilen Öne Çıkarılmış Görsel resmini eklenti kullanmadan belirlemeyi anlatacağım. Bu kod yardımıyla öne çıkan resminizi yazınıza ilk olarak eklediğiniz fotoğraf olacak.

İlk olarak WordPress dosyalarımıza FileZilla programı ile iyi mi ulaşacağımızı anlattığım makalemi okumanızda yarar var.

 1   FileZilla  programı ile function.php dosyamızı ilkin bilgisayarımıza indirelim.

 2  Sonrasında kopyasını alalım.

 Dip Not:  Her yeni kod ekleyeceğimiz de bunu bir alışkanlık haline getirelim. Eğer sitemizde sorun olursa bu yedekler fazlaca işimize yarayacaktır.

 3   İndirdiğimiz dosyayı Note Pad ++ programı var ise onunla yoksa not defteri ile açalım.

 4   function.php dosyasını açtığınızda sayfanın en altında ?> kodunu görmüş olacaksınız.

 5   Bu ?> kodundan ilkin bir satır boşluk açıp altta verdiğim kodu yapıştırın.

function autoset_featured() { global $post; $already_has_thumb = has_post_thumbnail($post->ID); if (!$already_has_thumb) { $attached_image = get_children( "post_parent=$post->ID&post_type=attachment&post_mime_type=image&numberposts=1" ); if ($attached_image) { foreach ($attached_image as $attachment_id => $attachment) { set_post_thumbnail($post->ID, $attachment_id); } } } } //end function add_action('the_post', 'autoset_featured'); add_action('save_post', 'autoset_featured'); add_action('draft_to_publish', 'autoset_featured'); add_action('new_to_publish', 'autoset_featured'); add_action('pending_to_publish', 'autoset_featured'); add_action('future_to_publish', 'autoset_featured');

 6   Dosyamızı kayıt edelim.

 7   Sonrasında FileZilla programı ile yeni oluşturduğumuz function.php dosyamızı ilk aldığımız yere doğrusu tema klasörümüzün içine atalım.

 8   Uyarı çıkacak aynı dosya var değişiklik yapmak istediğinizden güvenilir misiniz diye, evet diyelim ve dosya yüklensin.

Artık bu kod yardımıyla yazılarımıza ilk eklediğimiz resimlerimiz otomatikman Öne Çıkarılmış Görsel olarak belirlenecek.

Manuel olarak kendimiz öne çıkan görsel eklemek isterseniz WordPress’te Öne Çıkan Görsel Ayarlamak adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim.

 ⊗FileZilla’da function.php Dosyası Nerede? 

 1   FileZilla ile sitemizin sunucusuna bağlandıktan sonrasında ilk oluşturulan dosyalarda /public_html/ klasörünü görmüş olacaksınız. Bu dosyanın içine girelim.

 2   Sonrasında /wp-content/ dosyasını bulalım ve içine girelim.

 3   Bu dosyanın içinde gallery, plugins, languages şeklinde klasörler yer verilmiştir. Bizim aradığımız temamızın yer almış olduğu themes klasörüdür. Themes klasörünü bulun ve içine girin.

 4   Burada dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan şey şuan kullanmakta olduğumuz temamızı bulmamızdır. Bunu biliyorsanız  tema isminizin yazdığı klasörün içine girmelisiniz. Bilmiyorsanız WordPress panelinizi açın ve Görünüm  >>>Temalar kısmına tıklayın.

Karşınıza temalarınızın bulunmuş olduğu bir ekran gelecek. Bu bölümden kullanmakta olduğunuz temanın üstüne tıklayarak adını öğrenebilirsiniz.

 5   Tema adımızın üstüne tıkladıktan sonrasında oluşturulan klasörler de function.php dosyanızı görmüş olacaksınız. Bu dosyayı masaüstünüze sürükleyerek indirebilirsiniz. Söylediğim şeklinde yedeğini almadan üstünde değişim yapmayın!


Etiketler : Öne çıkan Görsel, Otomatik Olarak Öne Çıkarılmış Görsel Ayarlama, WordPress İlk Resmi Öne Çıkan Görsel Olarak Ayarlama, WordPress Öne Çıkarılmış Görsel Kodu, WordPress Öne Çıkarılmış Görsel Yok, WordPress Thumbnails, WordPress Thumbnails Eklemek, WordPress Thumbnails Kodu


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir