WordPress Eklenti Nasıl Yapılır?

WordPress Eklenti Nasıl Yapılır?

WordPress kullanıcıları için hazırlanmış bir oldukca eklenti bulunmaktadır. Aynı Android Play Store ya da Apple’ın Marketi şeklinde düşünebilirsiniz. WordPress temaları için hazırlanmış bir oldukca eklenti bulunmaktadır.

Ben de functions.php dosyasına kod eklemek yerine bunu eklenti halinde kullanmak ve functions.php de tecrübe etme yanılma ile uğraşmamak için bir eklenti yapacağım.

WordPress Eklenti Yapımı

Bu eklentiyi yukarıda da bahsettiğim şeklinde temamıza bir özellik eklerken functions.php‘yi açıp kodu oraya ekleyince sitede çökmeler olabiliyor. Bu şeklinde çökmelerin önüne geçmek ve temamızı değiştirdiğimizde functions.php‘ye eklediğiniz her kod parçacığı gider. Bu yüzden yeniden eklemek zorunda kalırsınız. Bunun şeklinde bir durumla karşılaşmamak için buraya ekleyeceğiniz her şeyi eklenti yardımıyla daima ulaşılabilir kılacağım.

Şimdi FTP yardımı ile sunucumuza bağlanalım ve functions.php dosyamızı masa üstümüze atıp adını BenimAyarlar.php olacak şekilde değiştirin. Sonrasında BenimAyarlar.php dosyasını Notepad++ programı ile açalım.

 Not:   Bahsettim FTP programını bilmeyenler olabilir. Bunun için FTP Nedir? adlı konumu, FTP’yi bilip functions.php adlı dosyayı bulamayanlar olabilir. Bu mevzu için de Functions.php Dosyası Nerededir? adlı yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

Adını BenimAyarlar.php koyup açtığım dosyayı CTRL+A kombinasyonu ile seçip (içindeki tüm kodları seçmek için kullanılır) hepsini silelim. (Ctrl+A deyin sonrasında Delete tuşuna basın). İçini boşalttık şimdi geldik doldurmaya. Alttaki kodu içine yapıştırın.

Kodları ilave ettikten sonra dosyayı kayıt edin. Sonrasın da FileZilla programı ile bu yolu izleyerek plugins klasörüne gelin. Sağ tıklayarak yeni klasör oluşturun. Adını ben ZekiCanTema-Benim-Ayarlar koydum. Yol ise şu şekilde oldu.

/public_html/wp-content/plugins/ZekiCanTema-Benim-Ayarlar

Oluşturduğunuz klasör içine sürükle bırak yaparak zekicantemabenimmayarlar.php dosyasını atalım.

FileZilla Dosya Aktarımı

Sonrasında WordPress Admin Panelimizi inceleyelim. Oluşturduğumuz eklenti Admin Panelinden Eklentiler bölümünde gözükecektir.

 1   Admin panelinden Eklentiler kısmına tıklayın.

 2   Altta oluşturulan pencerede ki seçeneklerden Yüklü Eklentiler kısmına tıklayın. Tüm yüklü eklentiler gözükecektir. 

 3   Bu kısım kodlarda Plugin Name olan kısım. Eklentinin adı.

 4   Eklentinin izahat kısmı. Decription: Eklenti izahat kısmı. Eklenti ile ilgili bir açıklamayı buradan düzenleyebilirsiniz.

 5   Eklentinin sürümü. Ben 1.0 girmiştim sürümü. 

 6   Geliştirici: Bağlantıya tıklandığında geliştiricinin internet sayfasına gidiyor.

 7   Eklentinin sitesi de bu bölümde yer ediniyor. Tıklandığında tanımlanan adrese gidiyor.

 8   Etinkinleştir diyerek eklentiyi etkinleştiriyoruz.

WordPress Eklenti Aktifleştirme

Eklentimiz tamamdır. Artık functions.php ye kod eklemek yerine oluşturduğumuz eklenti içine ekleme yapabilirsiniz.


Etiketler : Eklenti Nasıl Oluşturulur, WordPress, WordPress Eklenti Oluşturma, WordPress eklenti yapımı, WordPress Kendine Özel Eklenti Yap


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir