WordPress Eklenti Nasıl Kurulur?

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur?

WordPress kullanıcılarını en oldukça memnun eden şeylerden biride milyonlarca eklenti. Aklınıza gelip gelmeyen tüm işlevleri kod bilgisine haiz olmadan web sitenize ekleyip çıkarabilmeniz. WordPressi öteki blog alt yapılarından ayıran en büyük özelliği bu olsa gerek. Eklenti çeşitliliği on binleri bulmakta.

 WordPress Eklentisi Iyi mi Yüklenir? 

Eklenti yükleme üç şekilde yapılır. Bunlardan en basiti ile başlayayım.

Dip Not: Yazıyı uzun uzadıya anlatmayacağım süratli ve derhal anlaşılsın diye resimlerle kısa kısa notlarla olacak. Takıldığınız yer olursa yorum bırakın!

 ⊗ WordPress Eklenti Kurulumu (Eklenti Arayarak Eklenti Kurma) 

Bu yöntem en rahat olanı. Tema paneline girin. Eklentiler >>> Yeni Ekle seçeneğine tıklayın.

Oluşturulan pencerede arama kutusu var. Oraya istediğimiz eklentinin adını yazalım ve arayalım. WordPress bizlere o eklentiyi gösterecektir.

Ben SEO eklentisi olan “All in One SEO Pack” eklentisini yükleyeceğim. Onun için eklentinin adını arama çubuğuna yazdım ve Enter‘ladım.

 ⊗ Dosya Yükleme Yolu ile WordPress Eklenti Kurulumu 

Gene aynı şekilde “All in SEO Pack” eklentisini ele alalım. Ilk olarak bir eklenti dosyamız olmalı ki bunu yükleyerek kurmalıyız. Ilk olarak bu dosyayı burdan edinebilirsiniz. Dosyayı bilgisayarınıza yükledikten sonrasında Tema Panelinizi açın.

Menülerden >>> Eklentiler >>> Yeni Ekle >>> Eklenti Yükle adımlarını uygulayın.

Eklenti Yükle dediğinizde altta ki resimde ki şeklinde “Dosya Seç” kısmı açılacaktır. Buraya indirdiğimiz dosyayı tanımlamalıyız.

Dosyanızı seçtikten sonrasında “Derhal Yükle” diyerek eklentiyi yükleyebilirsiniz. Sonrasında Tema Panelinden Eklentiler bölümünden Eklenti Ayarlarınızı yapabilirsiniz.

 ⊗ FTP (FileZilla) Yöntemi ile WordPress Eklenti Yükleme 

Birazcık ilkin eklentinin dosyasını bilgisayarımıza indirmiştik. Bu dosyayı bir Dosya Yönetim Aracı ile hostumuza yükleyeceğiz.

En popüler dosya yönetimi araçlarından olan FileZilla programını kullanacağız. Eğer bu program sizde yoksa buradan edinebilirsiniz.

 1-  Ilk olarak Eklenti dosyanızı bilgisayarınıza indirin. Eklenti dosyanız .zip formatında olacaktır. Buna sağ tıklayarak Dosyayı Klasör Olarak dışa aktarmanız gerekmektedir.

 2-  FileZilla programını bilgisayarınıza kurduktan sonrasında, hosting bilgilerinizle ( Hosting Firmanızdan Alacağınız Kullanıcı Adı ve Parola Lüzumlu) sunucunuza bağlanmanız gerekmektedir.

Dip Not:  Kullanıcı Adı ve Parolanızı bilmiyosanız hosting firmanızda bir Ticket (Destek Bildirimi) oluşturun. Kullanıcı adı ve parolanızı ve ftp adresini kapı numaranızı mesele. Onlar size geri dönüş elde edecektir.

 3-  Bağlantıyı kurduktan sonrasında alttaki resimdeki şeklinde bir ekran karşınıza gelecektir. Sağ taraftaki kutucuklu bölüm sizin sunucunuzdur. Ve dosyalarınız orada yer almıştır. İndirdiğimiz eklenti dosyasını buraya yükleyeceğiz.

 4-  Eklenti Dosyasını bilgisayardaki kısmımızdan bulup bunu karşı tarafa aktarmamız gerekiyor. Aktarımı yapacağımız yer ise /public_html/ dosyasının içine girip sonrasında da /wp-content/ dosyasını açmalıyız. /wp-content/ dosyasının içindende eklentiler yer almış olduğu klasör olan /plugins/ klasörünü açmalıyız. Bu dosyayı açtığınızda siteniz için daha evvel yüklenmiş eklentileri bu klasörün içinde görmüş olacaksınız aslına bakarsanız. Eklenti dosyamızı plugins klasörüne attıktan sonrasında FileZilla programı ile işimiz bitmiş, eklentimizi sunucumuza yüklemiş oluyoruz.

 5- Sıra geldi tema panelinden eklentimizi etkinleştirmeye. Eklentiler >>> Yüklü Eklentiler kısmına girin. Yüklediğimiz eklentiyi Etkinleştir diyerek eklentiyi kullanmaya başlayabiliriz artık.

Dip Not:  Eklentiye ilişkin ayarları düzenlemek için Eklentinin Adının altında yer edinen Settings, General Settings ya da Ayarlar seçeneğini tıklayarak istediğimiz düzenlemeleri yapabiliriz.

Türkçe Eklentilerde Ayarlar olarak yazacaktır.

 ⊗ WordPress Eklenti Silme Iyi mi Yapılır?

 1-   Yüklediğiniz eklentileri silmek için ilk olarak tema panelinizden Eklentiler >>> Yüklü Eklentiler kısmına gidin. Bu bölümde WordPress’inizde yüklü olan eklentiler yer almıştır.

 2-   Silmek istediğiniz eklentiyi ilkin “Etkisizleştir“meniz gerekmektedir. Etkisizleştirmeden silme işlemini yapamazsınız.

Dip Not: FileZilla programını kullanarak Eklentiyi sunucumuza yüklemiştik. Aynı programı kullanarak Sunucumuzda /public_html/wp-content/plugins/ klasörüne ulaştığımızda eklentilerimizi görüyoruz. Bu klasörde yer edinen eklentilerde silmek istediklerimizin dosyasını sildiğimiz de eklenti WordPress‘imizden kaldırılmış olur.


Bu makalemde WordPress blog yönetimi sisteminde Iyi mi Eklenti Ekleyeceğimizi üç değişik yöntemle değindim. Eklentiyi iki değişik yolla iyi mi kaldıracağımdan bahsettim. Ümit ederim yararlı olmuştur. Takıldığınız bölgeleri, önerilerinizi, katkılarınızı Yorumlayarak iletebilirsiniz.


Etiketler : Eklenti, Eklenti Kurulumu, FileZilla İle Eklenti Yükleme, WordPress, WordPress Eklenti Kaldırma, WordPress Eklenti Kurulumu, WordPress Eklentileri, WordPresste Eklenti Nasıl Kurulur


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir