Şofben Nasıl Bağlanır?

Şofben Nasıl Bağlanır?

Eletrikli su ısıtıcıların başlangıcında her ev de kullanılan şofben gelmektedir. Her evde aslına bakarsak güneş enerjisi kullanılan evlerde dahi şofben bulunmakta. Kiminde banyo tipi denen yalnız duşta kullanılan kiminde ise lavabolar da sıcak su temini için ev tip denen modeller bulunmakta. Hepsinin emek verme prensibi ise aynı. Benim eve taktığım Banyo tipi olan. Size şofbeni iyi mi taktığımı anlatayım.

Şofben bağlamak için ilk olarak ihtiyaç duyulan malzemelerden bahsedeyim.

 Bizlere Lazım Olan Aletlerin Sıralaması 

  1. Şofbenden panoya olan uzaklığa kadar kafi bir 2,5 e 3 adında olan kalınlıktaki kablo.
  2. 40’lık bir şalter.
  3. Yıldız ya da düz tornovida.
  4. Kablo tutucu her metre için dört tane.
  5. Keski adı da verilen kesici alet.
  6. Siyah eletrik bandı.

Ben evimde Baymak marka BT7000 adlı şofbeni bağladım. Onun için onun üstünden anlatacağım. Ilk olarak şofbeni banyo da nereye koyacağınıza karar vermelisiniz. Banyoda koyacağınız yere karar verdikten donra içinden çıkan delikleri işaretleme kağıdını duvara sabitleyip dubelleyeceğiniz alanları belirlemelisiniz.

Benim kutumun içinden şablon çıkmadı. Onun için ilkin şofbenin ön kapağını tutan iki tane vidayı çıkarttım. İki vidadan başka bir şey gözükmemesine karşın şofben açılmadı. Sonrasın da fark ettik ki ayar düğmesi kapağı tutuyor. Onu da söktükten sonrasında kapak ayrıldı. Şofbeni ön kapağı kenara koyup duvarda ki fayanslara rastladım. Askı yerlerinden işaret koyarak bölgeleri belirledim.

Şofbenin içinden çıkan vidalara nazaran 5 lik matkap duvar ucu ile (gümüş renkte olan uçlar duvar için kullanılıyor) ilkin fayansı sonrasında altında yer edinen duvarı deldim.

 Püf Nokta:   Fayans delmeden ilkin matkap ucunu matkapa takmadan elinize çekiç alın. Deleceğiniz yere matkap ucunu hafifçe döndürerek ufak bir çukurluk yaratın. Matkap ucuna çekiç ile ufak vuruşlar yaparken hafifçe hafifçe ucu döndürün ve yer belirginleşsin.

 Dip Not:  Fayans delerken matkabı ilkin darbesiz bölümde çalıştırın. Fayansı geçtikten sonrasında darbeli özelliğine geçin. Bu sayede fayansta kırılma çatlama olmayacaktır.

Şofbeni asacağım biçim de duvarı delip uygun dubelleri çaktıktan sonrasında şofbenin kablo bağlantısını asmadan hayata geçirmeye başladım.

Kutunun içinden malesef kablo çıkmıyor. 2,5 a 3 adlı kabloyu eletrikçiden temin edebilirsiniz. Metresi 5 ₺ den ben 3 metre satın alıp 15 ₺ ödedim. Kablonun uçlarını kesici yardımı ile açtım. 3 tane kablo var içinde. Mavi, Kahverengi (Faz Olan), Sarı-Yeşil karışımı renkli olan (Topraklama olanı) şeklinde kablolarımızın uçlarını ayarladım.

 1   Şofbenin içinde bağlantı yerlerinde gene aynı şekilde bu renkli kablolar bulunmakta. Bu kablolar için köprüler var. Oralara aynı renk aynı renge gelecek şekilde kablonuzu bağlayın.

Kablo bağlama işleminiz bittikten sonrasında, şofbeni duvara asalım. Açtığımız dubellerin olduğu yere nazaran şofbenimizi sabitleyelim.

Kablonun öteki ucunu kablo tutucular ile çakarak elektrik alacağımız topraklı panomuza uzatmamız gerekiyor.

Panodan ilkin şalteri yerleştirin.

 2   Şaltere kahverengi giriş yapmış olup kahverengi kablo şu demek oluyor ki faz olan kablo çıkış yapmalı. Öteki kablolar aynı şekilde panoya gitmeli. Bu kısım da dikkatli olun. Ilkin elektrikleri ana panodan kapatın.

 3   Sonrasında kabloları birleştirip şalterimizi bağlayıp kabloların üzerini siyah bant ile kapatmadan elektriği açmayın. Burada anlattıklarım yaşadığım deneyimler. Ihmal etmeyin eletrik şakaya gelmez. Eğer kendinize güvenmiyorsanız bir elektrikçi çağırın 40 ₺ ya da 50 ₺ şeklinde bir servis tutarı karşılığı bu işlemi size kolayca yapabilir.

 Dip Not:   Kablolarda  Kahverengi  kablo Faz (+) ,  Sarı Yeşil olan kablo Topraklama (Kaçak olduğu süre toprağa ileten kablo) ve  Mavi  olan kablo ise Yansız (-) kabloyu ifade etmektedir. Şaltere devamlı Faz kablosunu bağlayın. Faz kablosu da kahverengi (+) kablodur.

Kabloyu da taktıktan sonrasında şofbenin dış kapağını kapatın.

Ana su borusundan gelen hortumu şofbenin soğuk su girişine bağlayın. Çoğu zaman mavi renkle gösteriliyor. Duş kısmını da sıcak su çıkış icra eden yere bağlayın.

Şalterleri açın ve ilkin şofbene gelen suyu açın, içi bir kaç saniye de dolduktan ve fiskiyeden su ulaştıktan sonra şofbeni 1 konumuna getirin. Suyunuz ısınmaya başlayacaktır. Eğer su ısınmazsa ve ışıkları dahi yanmazsa bağlantınız da bir mesele var anlama gelir.

Kabloları denetim etmeniz gerekmektedir. Su ısınırsa da başarıya ulaşmış bir netice almışsınızdır.

Kolay Gelsin Dikkatli Olun!!!


Etiketler : Ani Su Isıtıcı, Ani Su Isıtıcısını Bağlama, Baymak Şofben Kurulumu, Şofben Bağlama, Şofben Montajı, Şofben Nasıl Bağlanır, Şofben Nasıl Kurulur Nasıl Takılır, Şofben Nasıl Takılır, Şofbende Kablo Bağlama, Şofbeni Elektriğe Bağlama, Su Isıtma


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir