Resimlere otomatik alt etiketi ve title eklemek

Resimlere otomatik alt etiketi ve title eklemek

Web sitenize her eklediğiniz fotoğraf kullanıcılar tarafınca görünmesine karşın, arama motorları tarafınca fotoğraf olduğu anlaşılmakta fakat ne resmi olduğu anlaşılamamaktadır. Resimlerinizi arama motorlarını alt etiketi yardımıyla tanıtırsınız.

Yazılarımızın içine içeriğimizin daha ilgi çekici olması için belli başlı resimler ekleriz. Bunlar çoğaldığında bilhassa galeri ekleme durumlarında her birine tek tek title ve alt etiketlerini atamak oldukça zorlaşan bir işlem haline geliyor. Bunu yapmak bizim için yukarıda belirttiğim şeklinde arama motorlarının tanıması ve sitemizi görsellerde de üst sıralara taşıması açısından avantaj fakat beynimizde o denli ufak bir yer kaplıyor ki unutabiliyoruz. Şimdilerde Google için oluşturduğumuz site haritalarına bile resimlerin adedini eklerken bu title ve alt mevzusu daha bir ehemmiyet kazanıyor.

Bunu sağlayabilmek için küçük bir fonksiyon kafi oluyor. Yapmış olduğu iş fazlaca kolay, sitenizdeki her resimi tek tek bulup içine yazınıza ilişik başlığı yerleştirmek. Böylelikle arama sorgularınız da resimlerimiz de çıkmaya başlayabilir.

İki yöntem var alt etiketi eklemenin. İlk yöntem baya uğraşlı. Size resimle anlatayım.

1. Admin Panelinizden Ortam Kütüphanesini Açalım

WordPress Ortam Kütüphanesi

Resmimizi bulalım.

2. Düzenle diyelim

3. Alternatif metin ve tarif alanlarını dolduralım.

Resimle ilgili örnekte gösterdiğim açıklamalar şeklinde resminiz ile ilgili bilgiler yazın. Resimle ilgili yazınki sonuçlarda resminiz çıksın.

4. Güncelle Diyelim

Ortam Dosyası Düzenleme

Ve alt etiketimiz bu sayede resmimize eklenmiş oluyor.

Ya ben bunu bi dünya fotoğraf için tek tek mi yapacağım dost? der benzeri biçimindesiniz. İsterseniz yapabilirsiniz doğal olarak. Fakat ikinci bir yöntem var. Derhal ona geçeyim.

Aşağıda size aktaracağım kodları temanızın functions.php dosyasına eklemeniz gerekmekte. Bu dosya wp-content/themes/temanizin-adi yolunda bulunur. Lütfen işleme başlamadan ilkin bu dosyanın yedeğini alınız.

Aşağıdaki kodu temanıza ilişik functions.php dosyasında bulunan en sondaki ?> etiketinden ilkin ilave edin.

function resim_title_alt_ekle($content) png)"(.*?)>/i';
   $degistir = ''.$baslik.'';
 $content = preg_replace( $ara, $degistir, $content );
 return $content;

add_filter( 'the_content', 'resim_title_alt_ekle' );

Bundan sonrasında tüm resimleriniz title ve alt etiketlerine haiz olacak.


Etiketler : alt etiketi, otomatik alt etiketi eklemek, resimlere alt etiketi eklemek, Resimlere alt etiketi ve title eklemek, resimlere etiket eklemek


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir