Mobilden gelen ziyaretciyi mobil siteye m.sitedi.com’a yönlendirme?

Mobilden gelen ziyaretciyi mobil siteye m.sitedi.com’a yönlendirme?

Günümüzde mobil kullanıcısı sayısı her geçen gün artmaktadır. Teknoloji bu hızla gittiği sürecede artık taşınabilir mobil cihazlar masaüstü yada daha büyük informasyon sistemlerinin önüne geçeceği aşikar.

Web dünyasında ki gelişmeler internet sayfaları için de doğal olarak ki ayrı bir ehemmiyet arz etmektedir. Teknoloji geliştikçe yeni cihazlar mesela akıllı saatler akıllı buz dolapları akıllı televizyonlar çıktıkça donanımlarımızı ve yazılımlarımızı da ona nazaran ayarlamamız gerekmektedir.

Web siteniz var ve mobil kullanıcılar için uyumlu değil. Mobil kullanıcıları görmezden gelemezsiniz. Bazı temalar uyumlu olmasına rağmen bazıları tam olarak uyumlu değil. Bu da kullanıcı dostu bir durum değil. Web sitenizde mobil olarak ne kadar randımanlı bir tasarım sağlarsanız o denli iyi geri dönüş alırsınız ziyaretçilerden.

WordPress sitenizde mobilden gelen kullanıcıyı mobil alt domaine yönlendirme.

Ben alt alan adı oluşturup tamamen mobil uyumlu bir m.teknolojikblog.com uzantılı bir tasarım yapanlar için bugün mobilden gelen ziyaretçilerine o tasarıma yönlendirmeden bahsedeceğim. Teknolojikblog olan yere kendi site isminizi yazmalısınız.

Ufak bir kod işlemiyle bunu gerçekleştireceğiz.

Ilk olarak .htaccess dosyamızla bu işlemi gerçekleştireceğiz.

Şimde filezilla ya da hangi geçirme aracını kullanıyorsanız sunucunuza bağlanarak .htaccess dosyanızı bulun.

Dosyanız /public_html klasörünün içindedir büyük olasılık. Eğer burada .htaccess isminde dosya bulamazsanız bu ad ile oluşturup içine altta verdiğim kodları yapıştırıp sunucunuza atabilirsiniz. Hatta eğer yoksa öteki ayarlar için .htaccess dosyası nasıl olmalıdır? adlı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

.htaccess dosyamızı bulduk. Sonrasında içine alttaki kodlarımızı atalım.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} "android|blackberry|googlebot-mobile|iemobile|ipad|iphone|ipod|opera mobile|palmos|webos" [NC]
RewriteRule ^$ http://m.zekican.net/ [L,R=302]

Üstteki kodu .htaccess dosyamızda en alta yapıştırıp kaydedip sunucumuza geri atalım. Yukarıdaki kodda mobil sitenizin url kısmınızı kendinize nazaran ayarlayın. Doğrusu http://m.zekican.net/  yazan yeri m.siteadanız.uzantınız şeklinde değiştirmelisiniz.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonrasında sitenize mobil bir elektronik cihazla bağlanan kullanıcılar verdiğiniz url adresine yönleneceklerdir.


Etiketler : Mobil, Mobil site, Mobil siteye yönlendirme, Mobil Uyumlu Site Yapımı, Mobilden gelen ziyaretciyi mobil siteye m.sitedi.com’a yönlendirme, WordPress, WordPress sitenizde mobilden gelen kullanıcıyı mobil alt domaine yönlendirme., Yönlendirme


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir