Blog Konusunun Seçimi – Blog Açma Rehberi 3

Blog Konusunun Seçimi – Blog Açma Rehberi 3

Blog oluşturmayı düşünüyorsunuz fakat yazacak mevzu bulamıyorsunuz. Aslına bakarsak yazacak oldukca şey var. Günlük hayatınızı düşündüğünüz de o denli şeyle karşılaşıyorsunuz ki alın size mevzu. Blog mevzusuna ve neyi yazmak istediğinize siz karar vermelisiniz. Bu sebeple bu sizin blogunuz.

Karar verirken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birkaç mevzu var. Bunlara kesinlikle uyun. Bu sebeple blogunuzun geleceği bunlara bağlı.

Blog Açarken Mevzu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

        İlk olarak blogunuzun dili hangi dil olacak ona karar verin. Ha benim hem İngilizcem var hem de aynı yazıyı Türkçe olarak yazabilecek zamanım var diyorsanız sitenize dil ilave ederek  bunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

       İkinci olarak belirlediğiniz mevzu kesinlikle sevdiğiniz ve hoşlandığınız fikirler üstüne olsun. Mesela yiyecek yapmayı yeni şeyler denemeyi seviyorsanız yiyecek üstüne yazabilirsiniz. Teknolojiyi takip etmeyi seviyorsanız, öğrendiklerinizi aktarmak için bir blog yazabilirsiniz. Ya da yabancı dizi izlemeyi seviyor olabilirsiniz. Yabancı diziler hakkında bir blog açabilirsiniz. Sevdiğiniz keyfinize nazaran bir mevzu seçimi yapmış olursanız, hem sıkılmadan yazarsınız hem de bu işten de zevk alırsınız. Asla ilginiz olmadığı bir mevzu hakkında kalem dahi oynatamazsınız. O yüzde birinci kaide ilgi alanlarınız ile ilgili bir mevzu seçin.

      Üçüncü olarak bir mevzuya yönelin. Bir mevzudan kastım spesifik bir alana yönelin. Evet ben yiyecek yapmayı oldukca seviyorum. Fakat teknolojiyi de oldukca seviyorum. İkisini birlikte yazsam iyi mi olur der benzeri biçimindesiniz. Olur olmaz değil fakat Google şeklinde büyük arama motorları daha oldukca belirli mevzuları ele almış blogları seviyorlar. Sizin için faydası ise iç linkleme dediğimiz konuların içinde başka bir mevzunuza atıf yapmanız oldukca kolay olur. Benim bu yazdığım yazı de dahi iç linklemeyi görmüş olacaksınız. Bunun bizlere faydası da kullanıcının blogunuz da süre geçirmesi ve öteki yazılarınızı da keşfetmesidir. Ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre de bu sayede artacaktır. O yüzden bir mevzu üstüne yoğunlaşmanız oldukca mühim.

Dost benim blogum değil mi istediğimi yazarım diyorsanız evet haklısınız keyfinize akın. Google sevmese de olur. Fakat ileriyi düşünüyor ve blog yazarak para kazanmayı hedefliyorsanız bir mevzu üstünde yoğunlaşmanızı şiddetle tavsiye ederim.

      Son olarak gelişmeye açık bir mevzu seçin. Dar mevzularda yazacak bir şey bulmak zor olur. Mesela bir tek bir Türk dizisine bağlı kalmayın. Aşk-ı Mennu üstüne bir blogunuz var diyelim. Aşk-ı Mennu izlendiği dönemde hitiniz oldukca artacaktır. Fakat modası geçtiğinde bu blog ömrünü tamamlamış olacaktır. O yüzden diziler üstüne blog yazmanız daha mantıklıdır. Bir tek dar bir mevzuya yönelmektense birazcık daha kapsayıcı olmayı seçin.


Etiketler : Blog, Blog Açmak, Blog Açmak İsteyenlere Öneriler, Blog için Konu Önerisi, Blog Konuları, Blog Konusu, Blog Konusu Bulma, Blog Konusu Seçimi, Blog Nasıl Açılır, Blog Oku, Blog Önerileri, Blog Örnekleri, Kişisel Blog Oluşturma


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir