Blog Altyapısı Seçimi – Blog Açma Rehberi 4

Blog Altyapısı Seçimi – Blog Açma Rehberi 4

Blog açmak ve bunu sürdürmek için bir içerik yönetim sistemi (CMS) (platforma) ihtiyacınız var. Bu platformun seçimini başlangıçta iyi yapmalısınız bundan dolayı platformlar arası geçiş yok denecek kadar azca ve zahmetli bir iştir. Sonradan alışkanlıklarınızı değiştirmenizde zor olacaktır. Öteki bir mevzu ise ücretli bir platform mu seçmeliyim yoksa parasız bir platformla mı devam etmeliyim ? Bu probleminin cevabı ilk olarak bu işe emek harcayacaksanız parasız bir platform ile nereye kadar gidebilirsiniz bunu düşünmelisiniz. Parasız platformların bir fazlaca dezavantajları bulunmakta.

Blog Platformu Seçimi

Web blogunuz için en iyi CMS (içerik yönetim sistemi) seçeceğiz. Ücretsiz bir şekilde size olanak elde eden siteler mevcut. Bunlardan bazıları  Blogger.com, WordPress.org, Wix, Medium şeklinde siteler. Blog Açmak İsteyenler için Parasız Servisler adlı yazımda bunlar hakkında daha çok informasyon sahibi olabilirsiniz.

 Dip Not:   CMS Nedir ? CMS Açılımı ? Content Management System olarak bilinir. İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelmektedir. Web sitenizin arka planın da çalışan, siteyi yönetmenizi ve kontrolünü en iyi şekilde sunan içerik yönetim sistemidir.

Parasız servis sağlayıcıların en büyük dezavantajı ise siteadiniz.wordpress.com  ya da siteadiniz.blogspot.com şeklinde hoş olmayan bir uzantıya haiz olmaları. Doğal olarak bir tek bununla bitmiyor parasız ve geliştirilmeye açık olmayan bir alt yapıya haiz olduklarından kısıtlı bir kullanım sunuyorlar. Düşündüğünüz de siteadınız.com kullanmak mı daha orijinal duruyor siteadınız.blogspot.com olarak kullanmak mı ???

 Dip Not:    Başlangıçtan maddi sebeplerden dolayı parasız daha fazlaca tercih edilmekte. Fakat maddi açıdan imkanınız var ise (Senelik averaj: ~150TL şeklinde bir gider) kesinlikle ücretli servisleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

Parasız bir blog servisinden yararlanılarak oluşturulan bloglardan para kazanma düşünceniz var ise üzgünüm bu blog servislerini kullanarak para kazanma ihtimaliniz fazlaca düşük. Bu sebeple bir çok reklam yayınlama şirketi parasız servisler kullanarak açılmış siteler de reklam yayını yapmak istemiyor. Yok ben zevkine yazacağım diyorsanız o süre tercih edebilirsiniz. Fakat söylediğim şeklinde ilerleyen dönemde kişiselleştirme imkanınız epey zor.

 Dip Not:   Emeğinizin boşa gidebileceğinizi düşünerek kendinize ilişkin sunucu kiralayıp alan adı alarak kaliteli bir blog açmalısınız.

Blog Platformları Neler ?

Bir fazlaca blog platformu bulunmakta. Bunlardan bazıları:

 • Joomla

 • Blogsa

 • Blogger
 • DLE

 • Jaws

 • Drupal

 • Blogengine

 • WordPress

Bu platformları sunucuya kurarak bir blog yönetim sistemine haiz olabilirsiniz. Ben blog açma rehberimde dünya da en iyi blogların da alt yapı olarak tercih etmiş olduğu, en fazlaca kullanılan ve benimde blogumda tercihim olan ustalaşmış bir blog alt yapısı  WordPress ‘i anlatacağım.

Siz de WordPress’i tercih edin!

WordPress’i Niçin Seçmeliyim ?

Tercih etmeniz için bir fazlaca niçin var. 

 • Açık kaynak kodlu bir yazılıma haiz.

 • İstediğiniz şeklinde düzenleme imkanı  var.

 • Blog yazanlar için düşünülmüş, kolay fakat bir o  kadar da ustalaşmış işler çıkarıyor.

 • Hosting firmalarının neredeyse hepsinde sunucu desteği var. Ek olarak WordPress hosting diye sattıkları paketleri bile var.

 • Bir fazlaca yerli yabancı forum sitesinde destek kaynak var.

 • Sorunlara çözüm bulmanız fazlaca kolay.

 • Ücretli ya da parasız bir fazlaca tema ve eklentiye haiz. 

 • Geliştirilme özgürlüğüne sahipsiniz.

 • Türkiye de ki meşhur bir fazlaca şirket WordPress alt yapısını kullanıyor.

 • Bir fazlaca başarı göstermiş haber sitesinde alt yapı WordPress.

Bu kadar avantaj varken diğerlerini tercih etmemizin bir mantığı olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden ben de WordPress alt yapısını kullanıyorum.

WordPress kullanacağız fakat bunun bir maliyeti olacaktır. Bu maliyetin sebebi de kendimize hususi bir Domain (alan adı) alacağız.(istediğinizad.com yada istediğinizad.net) Blogumuzu bir sunucu da saklamamız gerekiyor. Bunun için de bir hosting firmasından kolay bir hosting kiralayacağız. Averaj senelik olarak 150 TL şeklinde bir ücret ile ustalaşmış sitemizi hazırlamış olacağız.

Bir sonraki yazımda Hosting ve Domain mevzularını ele alacağım. En uyguna bu tarz şeyleri iyi mi alırız ve Domain ile Hosting alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakacağız.


Etiketler : Blog, Blog Açmak, Blog Nasıl Açılır?, Blog Nasıl Kurulur, Blog Platformları, Blog Servisleri, Blog Sistemleri, CMS, En iyi blog Nasıl Açılır, En İyi Blog Sistemi, İçerik Yönetim Sistemi, İçerik Yönetim Sistemi Seçimi, Ücretsiz Blog Açmak, Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?, WordPress Blogu Açma


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir