Blog Açmayı Düşünenlere 10 Tavsiye – Blog Açma Rehberi 2

Blog Açmayı Düşünenlere 10 Tavsiye – Blog Açma Rehberi 2

Niçin blog açmalıyım sorusuna yanıt verdikten sonrasında artık blogunuzu açmaya açmaya karar vermişsiniz anlamına gelir. İşte bu mükemmel. Kişisel blog ya da herhangi bir mevzu üstüne blog açarken temelleri sağlam yapmalısınız. 

Hemen hemen bir blogunuz yok ise adım atmak için en iyi yolu öğreniyorsunuz!

Blog Açarken Takip Edeceğiniz Adımlar

En süratli ve doğru adımlar ile en iyi bloga kısa ve uzun vadeli hedefler ile ulaşacağız. On kolay adım ile en doğru projeyi bulup blogumuza yön vereceğiz. Blog açmak isteyenlerin izleyeceği yol haritasına başlamış olalım.

1 – Neye Blog Açacağınıza Karar Verin

Blog mevzunuza karar verin. Araştırmalara bakılırsa en başarıya ulaşmış bloglar bir mevzu üstüne yoğunlaşmış bloglardır. Fakat illaki mevzu şartı yok. Yalnız dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan sevdiğiniz mevzulara yönelin. Sevmediğiniz bir işi yapmanız fazlaca zor olacaktır. Yazmak istediğinizi yazın. Daha fazlaca ilgi alanlarınıza yönelmeniz hem mevzu bulmanız açısından hem de o mevzuya olan merakınız ile sizi yazmaya daha fazlaca teşvik edecektir. Mevzu seçimi önemlidir.

2 – Blogunuzun Adını ve Alan Adını (Domain) Seçin

Blog temelleri derken bundan bahsediyordum. Alan adınızı kısa, ilk önceliğiniz com uzantılı, ikinci önceliğiniz net uzantılı olmak suretiyle belirlemelisiniz. Türkçe karakter olmayan bir alan adı sizi daha ön plana çıkaracaktır. (Türkçe karakterli alan adı satılıyor evet fakat SEO açısından şuan hala tavsiye edilmiyor.) Blog adınız eğer kişisel bir blog olacaksa kendi adınız olmasını tavsiye ederim. Eğer başka bir mevzu üstünde blog düşünüyorsanız alan adınız aranan bir kelimeden oluşursa daha iyi olur. Makyaj blogu için makyajyap . com kullanmak mantıklıdır. Teknoloji ile ilgili bir blog açacaksanız teknolojikblog . com sizi ön plana çıkaracaktır.

3 – İyi Bir Hosting Şirketi Bulun

Blog için fazlaca fazla bir özelliğe haiz hosting kiralamıza gerek kalmamıştır. Hatta blogger şeklinde parasız alt yapısı olan servisleri kullanıyorsanız bu şekilde bir derdiniz olmaz. 

Blog Açmak İsteyenler için Ücretsiz Blog Siteleri

ZekiCan.Net

Parasız servisleri kullanmak başlangıç için süper bir fikirdir. Sonradan geliştirilebilir ve özelleştirilebilir servisleri kullanmakta yarar var. Bir fazlaca hosting şirketi bulunmakta. En iyi olanı seçmek zorunda değilsiniz, fakat başlangıç paketlerini seçin. O sizin işinizi uzun süre süresince görecektir.

4 – Bir Blog Platformu (CMS) Seçin

Bu mevzuda şunlar bunlar var diye ayırmayacağım. Parasız olanları üstte belirttim onları inceleyebilirsiniz. Ben WordPress‘i kullanıyorum şiddetle tavsiye ederim. Birine alıştıktan sonrasında diğerine geçmeniz zor olacaktır.

5 – Tema Seçimi ve Tasarım

Görsel olarak kullanıcı deneyimini en iyi sunan temaları tercih edin. Doğal olarak bir tek görsellik değil arka plan da mühim. SEO dostu, temiz kodlanmış temalar. Başlangıçta parasız sunulmuş temaları tercih edebilirsiniz. WordPress Ücretsiz Temalar adlı konumu inceleyerek kendinize en iyi wordpress temayı bulabilirsiniz. Blogger alt yapısı için de Blogger Tema adlı konumu inceleyebilirsiniz. 

6 – Temel Sayfaları Oluşturun

Genel olarak her blogta yer edinen sayfalardan bahsediyorum. Hakkında, yazışma sayfası, Kullanım Koşulları, Güvenlik Koşulları şeklinde sitenizin kolay fakat olması ihtiyaç duyulan sayfalarını hazırlayın.

7 – İçerik Planı Yapın

Ziyaretçilerinize sunacağınız içeri iyi mi sunacağınız planlayın. Kendinize hususi bir sunum planlayın. Mesela resimlerin konumu, kullanılan yazı boyutu, yazı tipi, içerikleri sunuş şablonunuz. Buton tasarımları şeklinde kendinize hususi bir standart belirleyin.

8 – Tertipli Yayıncılık İlkesini Benimseyin

Her gün blog yazmak istenen bir şey olmasına karşın gerçek hayatta bunu başarabilmeniz pek mümkün olmuyor. Malum yaşamın akışı. O yüzden zamanınız olduğunda ileri tarihindeki gösterimlarınızı da hazırlayıp planlayın. Mesela on günlük bir tatile gidecekseniz yayınlarınızı planlama yaparak hazırlayın ve zamanı vardığında otomatik gösterimınız yayımlansın. Bigün yazıp üç ay yazmamak doğru bir tercih olmayacaktır.

9 – Fotoğraflar ve Video Kullanın

İçerikleriniz de örneksiz fotoğraflar ve videolar kullanın. Nette bulduğunuz bir fotoğrafı kullanırken iki kere düşünün. Telif hakkına mevzu olabileceği şeklinde konunuzla ilgili olmasına itina gösterin. Eğer ki fotoğraf programları ile aranız var ise resimleri blogunuza hususi hale getirin. ZekiCan.Net‘te kullanılan tüm resimler ve videolar hususi olarak editlenmektedir. Kimi zaman yazı ile anlatmak yeri kısa videolar çekmek daha etkili olacaktır. Her makalenizde olmasa bile bazı makaleleriniz de videolara da yer verin.

10 – Blog Tanıtımına Ehemmiyet Verin

Web blogunuzu toplumsal mecralarda paylaşın. Forum sitelerinde ben de varım deyin. Bir çok forum sitelerinde tanıtım bölümleri bulunmakta. Bu bölümlerde web blogunuzu anlatacak tarzda yazılar paylaşın. 


Etiketler : Blog, Blog Açma Rehberi, Blog Açmadan Bilmeniz Gerekenler, Blog Açmak İsteyenler için Tavsiyeler, Blog Fikirleri, Blog Nasıl Açılır, Blog Nasıl Yazılır, Blog Yazmak


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir