Blog Açmak İsteyenler İçin Ücretsiz Servisler

Blog Açmak İsteyenler İçin Ücretsiz Servisler

Niçin blog açmalıyım sorusunun cevabı sonrasında blog açmaya karar verdiyseniz doğru yerdesiniz. Size lazım olacak şeylerden biri kendinize en uygun içerik yönetim sistemini bulmak. İçerik yönetim sistemlerinden ücretsiz bir şekilde sunulanları ele alacağım. Doğal olarak bunların içinde servisler haricinde sizin aldığınız hostinge (web site barındırma alanı) kurulup kendi sunucunuz üstünden gösterim yapmanıza olanak sağlayanlarda var. Bana bakılırsa en iyi olandan başlayacağım oda doğal olarak ki WordPress.

Parasız Blog Açmak

Ücretsiz bir şekilde alan adı ve web siteniz için yer hizmeti elde eden servisler ile blogunuzu derhal açabilirsiniz.

WordPress

WordPress hem kullanım açısından hem de ulaşılabilir kaynak açısından en gelişmiş olan içerik yönetim sistemlerinden biri.  Açık kaynak kodu kullanımı daima için WordPress’i öne çıkaran unsurlardan oldu. Ben de blogumda wordpress alt yapısını kullanıyorum. WordPressin avantajları oldukça fazla. Tema derdiniz asla yok, eklenti deseniz milyonlarca. Kafanıza bir şey mi takıldı bir oldukça forum sitesinde wordpress için ayrılmış mevzu başlıkları bulunmakta. Bu yüzden bence WordPress’i tercih etmelisiniz.

WordPress.Com üstünden kayıt olup bloglamaya başlayabilirsiniz.

Blogger

En büyük parasız içerik yönetim sistemlerinden önde gelen Blogger,  blogspot adı ile de biliniyor. Bundan dolayı blogger kullanarak açtığınız bir blogun uzantısı  belirlediğinizalanadı.blogspot.com oluyor. Bu yüzden blogspot olarak da duymuşsunuzdur. Blogger Google tarafınca sunulan bir hizmettir. Kolay bir ara yüze haizdir. İçerisinde kendisine ilişkin temalar bulunmaktadır. Bir oldukça geliştirici tarafınca da ücretli ve parasız tema da sunulmaktadır. Blogger tamamen parasızdır. İsterseniz kendinize ilişkin alan adı satın alarak yönlendirme yapmış olup alan adınızı kullanabilirsiniz. Blogspot uzantısından alan adı satın alıp kurtulabilirsiniz. Barındırma hizmeti google sunucularındadır. Herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmamıştır. Gmail hesabınızla Blogger.com üstünden giriş yapabilirsiniz. Eğer yok ise bir google hesabı oluşturarak bloglamaya başlayabilirsiniz.

Blogcu

Yerli bir firmadır. Öteki parasız
servisler şeklinde alanadınız.blogcu.com şeklinde bir blog kurmanıza olanak sağlar.
Oldukça fazla kullanmadığımdan oldukça yorum yapamıyorum.

Hostinger

Bir zamanlar blog denemelerimi en oldukça yaptığım parasız servislerden biridir. Öbürlerinden ayıran en büyük özelliği size ftp ile sunucuya erişme imkanını sunmasıdır. Ücretsiz bir şekilde sunulan bu listedeki servislerin içinde sunucu erişimine müsaade eden tek sağlayıcıdır. Ek olarak istediğiniz açık kaynak kodlu servisleri yükleme imkanı sunuyor. WordPress, Joomla , Drupal şeklinde pek oldukça blog sistemi arasından istediğinizi seçmekte özgürsünüz. Aynı süre da veritabanı izni de vermektedir. Alan adınızı alanadınız.000webhost.com olarak kullanabilirisiniz. Kayıt olmak için Hostinger.Web.tr adresine gidebilirisiniz.

Wix

Yeni bir sistem olmasına karşın  ara yüz ve tasarım olarak iddialı bir sistem. Wix ücresiz blog sağlayıcı, bir oldukça temanın yanı sıra kullanıcı dostu paneli ile de dikkat çekiyor. Kullanıcılar kolayca istediği temayı seçip bloglamaya başlayabilirler. Wix hesabı açarak bloglamaya adım atmak için Wix.Com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Weebly

Parasız blog açma imkanı sunan Weebly içinde barındırdığı temalar ile Wix’e benziyor. Aynı şekilde kısıtlı özellikler ile ücretli bir blog açabilirsiniz. Weebly.com‘a giderek parasız blogunuzu açın.

Medium

Blog yazanlar için düşünülmüş bir sistem. Kullanıcılar kendi yayınlarını paylaşıyor. Twitter tarafınca desteklenen bu sistemi kullanarakta kendi kişisel blogunuzu oluşturmanız mümkün. Türk bloggerlar tarafınca pek tercih edilmese de yabancı bloggerların beğenisini kazanmış durumda. Medium.Com sitesine giderek kayıt olabilirsiniz.

Tumblr

Daha  oldukça genç bloggerların tercih etmiş olduğu bir sistem. Alanadınız.tumblr.com  uzantılı bir bloga haiz oluyorsunuz. Kullanımı kolay fakat kodlama ile geliştirme imkanınız pek yok. Tumblr.com sitesine giderek derhal bloglamaya başlayın.

LiveJournal

Daha oldukça paylaşım sitesi şeklinde gözükse de kullanıcılarına alanadları.livejournal.com uzantılı bir blog açma imkanı tanıyor. Kullanıcılar yazdıkları yazıları bloglarında paylaştıkları yayınları livejournal üstünden de paylaşarak etkileşimi arttırabiliyorlar. Fakat bir hostinger şeklinde sunucu bağlantı izni vermiyor. Ya da tema çeşitliliğiniz o denli fazla değil.

Parasız Blog Servisleri

Etiketler : Blog Açma, Blog Açma Siteleri, Blog Açmak, Blog Kurulabilecek Siteler, Blog Nasıl Açılır, Kişisel Blog Oluşturma, Ücretsiz Blog Açıp Para Kazanma, Ücretsiz Blog Açma Blogspot, Ücretsiz Blog Açmak, Ücretsiz Blog Servisleri, WordPress Blog Açmak, WordPress Sitesi Nasıl Açılır


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir