Adsense Youtube Abd Vergi Formu W8Ben DOLDURMA

Adsense Youtube ABD vergi formu w8ben iyi mi doldurulur, bugün adsense hesabımda bir uyarı ile karşılaştım. Mevcud vergi formunu güncellemem gerektiği, aksi halde adsense ‘in hesabımdaki tutardan %24 lere varan stopaj vergisi alabileceği yazıyordu. Bununla ilgili bir yazı yazma gereği duydum. İsterseniz yazının altındaki videodan, w8-ben formunun iyi mi doldurulacağını seyredebilirsiniz.

Google Adsense hesabımıza giriş yapıyoruz. Peşinden sol taraftaki ödemeler sekmesine geliyoruz.

Ayarlar kısmından ayarları yönete tıklıyoruz.

Adsense Youtube ABD Vergi Formu W8Ben

Peşinden çıkan menüde ABD Birleşik Devletleri vergi detayları kısmına geliyoruz. Kalem görseline tıklayıp, vergi bilgilerini yönetini seçiyoruz.

Çıkan sayfada Yeni Biçim Gönderin i seçiyoruz.

Yine google hesabımıza giriş yapmamızı isteyecek. Giriş sağlıyoruz ve bizi bir forma yönlendiriyor.

Hesap türünü kişisel yada tüzel seçiyoruz, abd vatandaşı olup olmadığımızı belirliyoruz. Eğer türkiyede yaşıyorsak ve ABD vatandaşı değilsek, ABD de bir işyerimiz yok ise W-8BEN formunu seçiyoruz.

Adımızı, tüzel kişiyi seçmişsek ticari ad yada kurum adını ve ülkeyi belirleyip devam ediyoruz. Ek olarak stopaj indirimi yapabilmek için Yabancı TIN yazan yere kimlik numaramızı yazıyoruz. İlerliyoruz.

Adres bilgilerimizi Türkçe karakterler kullanmadan yazıyoruz, Posta adresi, ikamet ile aynı ise işaretliyoruz, değilse onları da doldurup ileriye tıklıyoruz.

Vergi anlaşması kısmını evet, ülke Türkiye olarak seçiyoruz. Altta çıkan kutuları işaretliyoruz ve en düşük stopaj oranlarını seçiyoruz ve ilerliyoruz.

Karşımıza çıkan formları inceleyip bilgilerinizi doğruladıktan sonrasında onaylıyor ve ileri tıklıyoruz.

Türkçe karakter kullanmadan tam yasal adımızı yazıp , kendi adımıza yada temsil ettiğiniz şahıs adına , seçiyoruz ve ilerliyoruz.

ABD’ de herhangi bir etkinlik yada hizmet gerçekleştirmiş oldu mi sorusunu cevaplıyoruz. Durum değişikliği için, daha ilkin ödeme aldıysanız alttakini seçiyoruz. Bakiyeniz olması fark etmez. Asla ödeme almamışsanız ilk kutuyu seçiyoruz ve işlem tamamdır.

Ödemeler > ayarlar > vergi bilgilerini yönet kısmına geldiğinizde stopajlar bu şekilde gözükecek. İşlem tamamdır. Ihmal etmeyin bu stopajla ilgili lüzumlu Adsense – ABD arasındaki bir durumdur ve bu sizden kesilen stopajdır, gelir vergisi değil. Buradan kazandığınız paranın vergisini ek olarak bildiri vererek ödemek zorundasınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir