9-WordPress Tema Seçimi Nasıl Yapılır ?

WordPress tema seçimi, web sitenizin düzenini ve tasarımını oluşturabileceğiniz, internet sayfasını istediğiniz hale getirebileceğiniz mühim bir mevzudur.

Temalar, seviye, yazı tipleri, renk ve benzer özellikleri dahil olmak suretiyle sitenizin görünümünü özelleştirir.

WordPress temaları, php programlama dilinde yazılmış bir takım sayfa şablon ve CSS yoldam ayarlarıyla beraber bulunan sıkıştırılmış bir klasördür.

İlk oluşturmuş olduğunuz internet sayfası, varsayılan bir temayla beraber gelecektir. WordPress kurmuş olduğunuz internet sayfasındaki temayı ihtiyaçlarınız doğrultusunda ücretli / parasız değiştirebilirsiniz.

Doğru tema seçimi, internet sayfasını daha ilgi çekici ve kullanımı kolay bir hale getirebilir, ziyaretçi sayısını artırır.

WordPress Temaları Iyi mi Çalışır ?

WordPress temaları, sitenin genel tasarımını oluşturmak için beraber çalışan bir dosya klasörüdür. Temanın şablon dosyaları, yoldam tabloları, resimleri ve Java dosyaları ihtiva eder. Bu dosyalar içeriklerinizin ve sayfalarınızın görüntüsünü değiştirir.

WordPress temasını değişiklik yapmak, sitenizin içeriğini, sayfalarınızı, kullanıcılarınızı yada veritabanınızda bulunan detayları değiştirmez. Bir tek mevcud bilgilerin, içeriklerin görüntüsünü değiştirir. Siz bir tema değiştirdiğinizde, sitenize gelen ziyaretçiler yalnız içeriğinizi değişik görür. Geri kalan herşey aynıdır.

WordPress Tema Seçimi

Ilk olarak sitemizin WordPress arayüzüne giriş sağlıyoruz. ( ornek.com/wp-admin ile giriş sağlamıştık. )

Sol menüden Görünüm > Temalar sekmesine giriyoruz ve yukarıdan Yeni Ekle diyoruz.

WordPress Tema Seçimi
WordPress Tema Seçimi

Oluşturulan ekranda bir sürü tema görmüş olacaksınız. Bu tarz şeyleri Öne çıkan-Popüler benzer biçimde sınıflandırabilirsiniz. Isterseniz Sağ tarafta bulunan tema ara… kısmından incelemek ya da yüklemek istediğiniz temanın adını yazıp enter yapabilirsiniz.

WordPress Tema Seçimi

Ben astra temasını aradım ve karşıma bu ekran çıktı. Isterseniz bu sayfadan kur a tıklayıp temayı kurabilirsiniz. Tema kurulumunu merak ediyorsanız buradan ulaşabilirsiniz. Temayı incelemek isterseniz, Önizleme’ye basmalısınız.

WordPress Tema Seçimi

Önizleme yaptım ve aradığım tema ile oluşturulmuş örnek bir site ile karşılaştım. Buradan istediğiniz kadar temayı bu şekilde inceleyebilir, yorumları ve özelliklerini okuyabilirsiniz.

İpucu

Kullanılabilecek onbinlerce ücretli ve parasız WordPress teması vardır.

Buradan 2021 Yılının Popüler WordPress Temalarını Bulabilirsiniz.
Buradan Popüler İş temalarına göz atabilirsiniz.

Oldukça beğendiğiniz bir websitesi var ve WordPress ile oluşturulmuş ise, kullanmış olduğu temayı WordPress Theme Detector bu siteden Öğrenebilirsiniz. Sitenin adresini yazıp aratmanız kafi.

3. kişilerin yapmış olduğu daha gelişmiş özellikteki temaları themeforest benzer biçimde tema alışveriş sitelerinden yada r10.net benzer biçimde forumlardan satın alabilirsiniz.

Tema seçimi yaparken, istediğiniz tasarıma ve özelliklere haiz olması bir yana, tertipli olarak güncellenen ve sürdürülebilir bir tema seçmek daha zekice olabilir.

Oldukça amaçlı temalar başlangıç aşamasında iseniz sizin için daha yararlı olacaktır. Aklınızdaki tam oturmamış, yada düşünceniz gerçekleşmemiş olabilir. Mesela yiyecek tariflerinizi paylaştığınız bir blog açacaksınız ve buna gore bir tema seçtiniz.

Eğer yarın bigün bu fikirden vazgeçip değişik bir sektör yada değişik bir şey yapmak isterseniz, o tema sizin için sınırı olan kalabilir ve istediğiniz bilhassa bir başka temaya harcama yapmanız gerekebilir.

Bu sebepten dolayı yeni bir projeye başlayacaksanız ve bu durumda yeniyseniz, oldukça amaçlı temaları hatta bir süre parasız temaları kullanmak sizin için ileride bir avantaj olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir