8-WordPress Temel Ayarları

Bundan önceki yazılarımızda, hPanel ve cPanel üstünden WordPress kurulum işlemini gerçekleştirmiştik. Şimdi WordPress temel ayarlarını yapacağız. Ayrıca arayüzü kullanmak için de kucak dolusu antrenman yapma imkanımız olmuş olacak.

Ilk olarak kullanmış olduğumuz tarayıcının URL kısmına ( Google Chrome yada Safari ne kullanıyor iseniz ) sitemizi oluşturduğumuz domaini yazıyoruz ve sonuna /wp-admin ekliyoruz. www.ornek.com/wp-admin benzer biçimde.

WordPress Temel Ayarları

Karşımıza resimdeki benzer biçimde bir ekran çıkacak. Buraya WordPress kurulumu yaparken girmiş olduğumuz Administrator-kullanıcı adı ve şifresini yazıyoruz ve girişe tıklıyoruz.

WordPress Temel Ayarları

Artık burası internet sayfası üstünde yapacağımız bir çok değişikliğin merkezi olacak. İşlemlerimizi sol tarafta bulunan menüler aracılığı ile gerçekleştireceğiz. Eğer soldaki menüyü resimdeki benzer biçimde göremiyorsanız, en altında Menüyü daralt seçeneğini ve sembolünü görmüş olacaksınız. Oraya tıklayarak Menü çubuğunu genişletebilir yada daraltabilirsiniz.

Sitenizi hemen hemen inşa etmeden, bu kısımları kucak dolusu kurcalamanızı tavsiye ediyorum. Bir değişim yapmasanız bile, menüleri tek tek gezmeniz sizin için iyi olacaktır.

WordPress Temel Ayarları

Öncelike sol taraftaki menü çubuğundan var ise litespeed cache seçeneğine tıklayın. Cache alt başlığına gelin. Karşınıza görseldeki benzer biçimde bir ekran çıkacak. Buradan Enable Cache seçeneğini OFF – Kapalı konuma getirin. Ve sağ yukarıdan Save Changes – Değişimleri Kaydet diyoruz.

Not : Buradaki Litespeed Cache bir WordPress önbellek eklentisidir ve özetlemek gerekirse sayfaların daha süratli yüklenmesini sağlar. Hosting hizmeti satın alınan firmaya gore şu an gördüğünüz benzer biçimde hazır kurulu da gelebilir. Olmayabilir de. Var ise bu eklentiyi gösterdiğim şekilde pasifleştirin. Yok ise mesele değil, bir sonraki görselden devam edin.

WordPress Temel Ayarları

Burası WordPress’ in standart ayarlar bölümüdür.

Sol menüden Ayarlar > Genel sekmesine giriş yapıyoruz. Görseldeki benzer biçimde bir sayfa sizi karşılayacaktır. Buradan Site başlığınızı, Sloganınızı ve yönetim e posta adresinizi güncelleyiniz. WordPress kurulum aşamasında bu tarz şeyleri unutmuş yada yanlış girmiş olabilirsiniz. Buradan değişim yapmak devamlı mümkün.

Sitenizin URL’ sini denetim ediniz ve SSL sertifikası var ise https://ornek.com , SSL sertifikası yok ise http://ornek.com olarak yazabilirsiniz.
SSL sertifikası Hosting paketinizi alırken herhangi bir Parasız SSL sertifikası ibaresi yer almıyorsa ve siz de sepetinize eklememişseniz, muhtemelen yoktur.

WordPress Temel Ayarları

Yine sol menüden Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesine tıklıyoruz. Resimde gördüğünüz benzer biçimde Yazı İsmi’ ni seçiyoruz ve aşağıdan Değişimleri Kaydet’ i tıklıyoruz.

Bu ayarlardan sonrasında yazmış olduğumuz yazılar örnek olarak mevzu başlığı ” WordPress Temel Ayarları ” ise www.nedirbakalim.com/wordpress-temel-ayarlari şeklinde bir URL ye haiz olacaktır. Bu da sitemizin SEO dostu olmasına katkı elde edecektir.

WordPress Temel Ayarları

Burası WordPress Eklenti menüsü. Yüklü olan eklentileri yada yükleyecekseniz eklenti yükleme kısmını ihtiva eder.

Sol menüden Eklentiler > Yüklü eklentiler seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada Hello Dolly isminde bir eklenti görmüş olacaksınız. Bunu Sil diyoruz.

Bu pek fazla kullanılmayan bir eklentidir ve içinde ne olduğu ingilizcedir. Kaldırılmasa da olur fakat şu zamana kadar benim bir işime yaramadı.

WordPress Temel Ayarları

Burası sitemizde yayınlamış olduğumuz yazılara, okuyucularımızın yapmış olduğu yorumları gösteren kısımdır. Buradan dilediğimizi onaylayabilir, dilediğimizi silebiliriz.

Sol menüden yeniden Yorumlar kısmına geliyoruz. Burada görünen yorumu Çöp yazısına tıklayarak siliyoruz.

WordPress Temel Ayarları

Burası web sitenizde mevcud sayfalarınızı görebildiğiniz kısımdır. Burada bir sayfa oluşturabilir, mevcud sayfaları düzenleyebilir yada silebilirsiniz.

Menüden yeniden Sayfalar > Tüm sayfalar kısmına geliyoruz. Örnek sayfa’ nın altındaki Çöp seçeneğine tıklıyoruz ve bunu da siliyoruz.

WordPress Temel Ayarları

Ve burası da web sitenizde yayınlamış olduğunuz yada taslak olarak ondan sonra yayınlamak suretiyle kaydedeceğiniz yazıların bulunmuş olduğu kısım.

Buradan yeni yazılar yazabilir, mevcud yazıları düzenleyebilir yada silebilirsiniz.

Sol menüden yeniden Yazılar > Tüm yazılar seçeneğine geliyoruz ve Merhaba dünya! yazısının altındaki Çöp seçeneğine tıklıyoruz.

Burada yapmış olduklarımız bir alıştırma ve giriş durumunda idi. Hedefim WordPress’in arayüzüne alışmanızı sağlamak ve bir şeyleri kolayca yapabildiğinizi görmenizdi. Ümit ederim tesiri olmuştur.

Gördüğünüz benzer biçimde WordPress’ i kullanmak oldukça kolay. Ve emin olun tema seçimi, eklenti ve ayarları hallettikten sonrasında, yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey içerik oluşturup yayınlamak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir