6-Hostinger hPanel WordPress Kurulumu

Bu yazıda Hostinger hPanel WordPress kurulumu ‘nu göstereceğim. Bu rehber Hostinger üstünden satın alınan hesaplar için geçerlidir.

Not : Bir sonraki sayfada cPanel ile WordPress kurulumundan bahsedeceğim. Hizmet aldığınız şirket cPanel kullanıyorsa, lütfen o yazıya geçiniz.

Bölüm 1

Hosting ve domaini aldıktan sonrasında firmanın internet sayfasına giriş yapıyoruz. Karşımıza ilk olarak çıkan ekran tam olarak şöyleki olacak.

Hostinger hPanel WordPress Kurulumu

Bu ekranda Hosting hesabınız görünüyor. Sağ taraftan manage – yönet seçeneğine tıklıyoruz.

Hostinger hPanel WordPress Kurulumu

Sonrasında karşımıza çıkan sayfada Domains – Alan Adları – Siteler benzer biçimde bir kısım var. Buradan Add Website – Website Ekle seçeneğine tıklıyoruz.

Hostinger hPanel WordPress Kurulumu

Oluşturulan sayfada lüzumlu bölgeleri olduruyoruz. Burada lütfen dikkat edelim. Kimi zaman domain ve hosting beraber alındığında şimdiye kadar anlattığım işlemlere gerek kalmıyor. Eğer aşağıda List of Websites – Web site Sıralaması kısmında domain adresiniz görünmüyorsa, lütfen devam ediniz. Eğer siteniz görünüyorsa, Bölüm 2 ye atlayınız.

Bu sayfada lüzumlu bölgeleri dolduruyoruz. Satın almış olduğunuz domain’i www olmadan yalnız ornek.com şeklinde yazıyoruz ve bir gizyazı giriyoruz. Bu şifreyi lütfen saklayınız. Ve Add Website – Web site ekle’ ye basıyoruz.

Bölüm 2

Hostinger hPanel WordPress Kurulumu

Sonrasında yukarıdaki menülerden Hosting seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada hosting planınız ve altında azca ilkin eklemiş olduğunuz domain görünecektir.

Eklemiş olduğunuz domain’in sağındaki Manage – Yönet kısmına tıklıyoruz.

Hostinger hPanel WordPress Kurulumu

Oluşturulan sayfanın ortalarında Website şeklinde bir bölüm var. Burada Auto Installer – Otomatik Kurulum’ u seçiyoruz.

Hostinger hPanel WordPress Kurulumu

Karşımıza kurulum seçenekleri çıkacak. Ve yukarıda kurulu olan websiteleri. Hemen hemen bir wordpress kurulumu gerçekleştirmediyseniz resimde görünen kontrol.discovertuturkey.com şeklinde benzer biçimde bir domain sizde olmayacaktır.

Aşağıdaki WordPress bölümünden Select – Seç diyoruz. Eğer sitemize online satış meydana getirecek isek, WooCommerce Woo+W olanı seçiyoruz.

Hostinger hPanel WordPress Kurulumu

Karşımıza wordpress kurulum sayfası geldi. Burada lüzumlu bölgeleri dolduruyoruz. Eğer domain ve hosting aldığımızda parasız SSL sertifikası verilmişse, yada biz satın almışsak https:// SSL sertifikanız yok ise http:// olanı seçiyoruz. Site adımızı örnekteki benzer biçimde dolduruyoruz. Administrator – yönetici adı, şifresi, e-mail ve Website Başlığını dolduruyoruz. Burada kullanacağımız yönetici adı ve gizyazı, birazcık sonrasında oluşturacağımız internet sayfasını düzenlerken giriş yapacağımız admin paneli için gereklidir.

Dilimizi seçiyoruz. Database kısmını boş bırakıyoruz. Kendisi otomatik dolduruyor. Aşağıdaki seçenekleri değiştirmiyoruz ve Install – Kur diyoruz.

Hostinger hPanel WordPress Kurulumu

Bir süre bekledikten sonrasında kurulum sayfası kapanacaktır. Satın almış olduğumuz domainin uzantısından sonrasında /wp-admin yazdığımızda wordpress kurulumu gerçekleştirdiğimiz web sitesinin giriş sayfası karşımıza çıkacaktır.

Mesela satın almış olduğunuz domain ornek.com ise, siz www.ornek.com/wp-admin yazarak bu ekrana ulaşabilirsiniz.

Eğer bu sayfaya ulaşamadıysanız merak etmeyin. Domain ve hostingi yeni almışsanız yada domaini yeni eklemişseniz, aktifleşmesi 24 saati bulabilir.
Aksi halde lütfen hizmet aldığınız firmayla iletişime geçiniz.

Bir üstteki görselde anlattığım benzer biçimde, kurulum aşamasında vermiş olduğunuz administrator id – yönetici adı yada mail adresi ve gizyazı ile buraya giriş sağlayabilirsiniz.

Eğer bu aşamaların asla birini gerçekleştiremediyseniz, şirket ile iletişime geçiniz. Sizler için wordpress kurulumunu gerçekleştireceklerdir.

Bu sayfada anlatmış olduklarım hostinger firmasının Hpaneli ile ilgilidir. Hizmetinizi değişik bir firmadan almışsanız bu safhalar değişim izah edebilir.

Bir sonraki sayfada cPanel ile WordPress kurulumundan bahsedeceğim. Hizmet aldığınız şirket cPanel kullanıyorsa, lütfen o yazıya geçiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir