4-Hangi Hosting Paketini Almalıyım ?

Başlangıç

Hangi hosting paketini almalıyım sorusu, bir çok süre gözden kaçırılıyor. Aslen hosting seçimi başarı göstermiş web sitelerinin temel unsurlarından biridir. İhtiyaçlarınız için size sunulan en iyi hizmeti seçebilmek, web sitenizin trafiğini artırabilir ve seonuzu geliştirebilir.

Paylaşımlı, Vps ve Dedicated şeklinde değişik çeşitlerde hosting seçenekleri vardır. Bu rehberde, siteniz için en iyi hosting hizmetini seçmenize destek olmaya çalışacağım.

WordPress hakkında daha detaylı informasyon için WordPress Nedir başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hosting Paketini Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenlik, hız, sektördeki tecrübesi – güvenirlik göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan en mühim unsurlar. Tüm bunların da ötesinde aslına bakarsak ilk sırada olması ihtiyaç duyulan şey ise ” İhtiyaçlarınız “. Hosting şirketi seçmeden ilkin, ihtiyacınız olan şeyleri bilmek ve ona bakılırsa bir seçim yapmak size senelik yüzlerce lira kazandırabilir.

WordPress Hosting İhtiyaçlarınızı Değerlendirme

Bahsettiğim şeklinde, paylaşımlı, vps, hususi ve dedicated olarak ayrılmış birkaç hosting seçeneği mevcut. Sizin için hangisi daha iyi, gelin özetlemek gerekirse bir göz atalım.

Paylaşımlı WordPress Hosting

Paylaşımlı hosting, aslına bakarsak yeni başlayanlar tarafınca tercih ediliyor. Yeni kullanıcılara en uygun fiyat teklifi ve iyi bir başlangıç noktası vaat ediyor. Paylaşımlı WordPress Hosting, büyük bir sunucuyu, birçok site ile paylaştığımız yerdir aslına bakarsak. Bu da haliyle tutarları mühim seviyede düşürüyor. Fakat bu durum dezavantajları da yanında getiriyor.

Mesela sunucu kaynaklarını tamamen kullanamazsınız. Belirli bir kotada yada işlemci – ram şeklinde özelliklerin bir kısmını kullanabilirsiniz. Mesela sunucunun özellikleri 128 gb ram 4 ghz cpu olsun. Her kullanıcı başına ayıracağı kaynak 1 gb ram %5 cpu olur. Buradaki örnek açıklayıcı olması için verilmiştir. Gerçekte sunucuların kaynakları fazlaca daha yüksek ve farklıdır.

Özetlemek gerekirse paylaşımlı wordpress hosting, yeni süregelen blogcular ve minik ölçekli işletmeler için en ideal çözümdür.

VPS Hosting

Sanal Sunucu olarak ta malum vps, adından da anlaşılacağı şeklinde sanal bir makineyi temsil ediyor. Müşterinin gereksinimlerine bakılırsa fizyolojik bir sunucu bilgisayarı, birden fazlaca sunucuya bölme işlemidir. Fizyolojik bir bilgisayar güvenliğine haizdir. Bir çok süre, geliştiriciler, orta ölçekli işletmeler ve gelişen internet sayfaları tarafınca kullanılır.

Aslen orta düzeydir diyebiliriz. Aylık yüzbinlerce ziyaretçi trafiğiniz yoksa fakat belirli bir mesafe kat etmişseniz, Dedicated Sunucu öncesi tercih edilebilir.

Dedicated Hosting

Dedicated Hosting, hosting firmasından alabileceğiniz fizyolojik bir sunucudur. Sunucunun bağlı olduğu bilgisayar üstünde tam bir kontrolünüz vardır. İşletim sistemi, donanım seçimi vb şeklinde. Eğer yeni başlıyorsanız Dedicated Sunucuya fazla YAKLAŞMAYIN.

Yukarıda söylediğim şeklinde, bu hosting çeşiti, siteniz mühim trafikler aldıktan sonrasında düşünülmesi ihtiyaç duyulan bir tercih olmalı.

Yeni bir kullanıcının aklındaki tüm soruları bilmiyorum mümkün değil. Fakat bu mevzuda informasyon sahibi olmadan ilkin benim sormuş olduğum sorulardan bazıları şunlardı :

Bir Websitesi İçin Hostinge İhtiyacım Var Mı ? Bu Olmadan Olmaz Mı ?

Hayır, olmaz. Bir web sayfası özetlemek gerekirse bir bilgisayarın içindeki içerikleri gördüğümüz arayüz gibidir. Kuracağımız web sayfasını bir hostinge şu demek oluyor ki sunucuya bağlamadan sitemiz çalışmaz.

Bir WordPress Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir ?

Aslen bu sual kullanıcıya bakılırsa değişim göstermektedir. Yukarıda bahsettiğimiz şeklinde ihtiyaçlarınız ilk etkendir. Fakat başlangıç için örnek vermek gerekirse, sunucu olarak paylaşımlı wordpress hosting paketlerinden birini seçebiliriz. Özelliklerine bakılırsa değişmekle beraber günümüzde averaj fiyatı senelik 70-100 lira diyebiliriz.

Ve bir de domain şu demek oluyor ki alan adını almamız gerekiyor. Eğer uygun ve alınabiliyorsa, .com uzantılı bir domain senelik 70 – 80 lira civarıdır.

Eğer kampanyaları takip ederseniz, sunucu ile beraber parasız 1 senelik domain kayıt eden firmalar bulabilirsiniz. Bu biçim kampanyalar maliyetinizi daha da aşağı çekecektir.

Kısacası başlangıç için 200 TL şeklinde bir bütçe kafi görünüyor. Eğer verimli bir site inşa ederseniz, bu tutarı de bir yılda aldığınız reklamlardan, yaptığınız satışlardan fazlasıyla çıkarabiliyorsunuz.

Domaini Ve Hostingi Aynı Firmadan Mı Almalıyım ?

Hayır. Domaini godaddyden, hostingi hostingerden alabilirsiniz. Fakat sitenizi sunucuda çalıştırabilmek için ekstradan server adreslerini düzenlemeniz gerekebilir. Başlangıç aşamasındaysanız bu sizin için extra bir zahmettir ve gereksizdir.

Daha ilkin alan adı yada sunucu almamış iseniz, ikisini birden aynı firmadan almanız sizin yararınızadır.

Bu WordPress Hosting ile Bir E-ticaret Sitesi Açabilir Miyim ?

Evet heralde açabilirsiniz. Yukarıda saymış olduğum tüm sunucu çeşitleri SSL güvenlik sertifikalarına ve özelliklerine haiz.

WordPressi Hostinge Iyi mi Kuracağım ?

Bir çok hosting firmasının arayüzünde otomatik kurulum seçeneği mevcut. Buradan wordpress kurulumunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

cPanel hPanel Nedir Bunlar ?

Gene yukarıda bahsettiğim şeklinde, birçok hosting şirketi kullanıcı dostu arayüze haizdir ve bu panellere başlangıç aşamasında wordpress kurulumu haricinde ihtiyacınız yoktur.

WordPress Sunucunun Nerede Olduğu Mühim Mi ?

Kesinlikle. Mesela firmanızı yabancı içerikli bir site ile yurt haricinde tanıtmak istediniz. Türkiye’de bulunan bir server kiralarsanız, haliyle kullananların sitenize şu demek oluyor ki sunucuya uzak bir yerden bağlanması, yavaşlamaya ve öteki sorunlara yol açacaktır.

Bunun yerine hollanda, almanya şeklinde sunucuları deneyebilirsiniz. Bunların tutarları Türkiye sunucularından birazcık fazla olabilir. Fakat Türkçe içerikli bir siteniz var yada oluşturacak iseniz, alacağınız yurt dışı lokasyonlu server, sizin için gereksiz bir maliyet olabilir.

Aylık mı Senelik mı Tercih Etmeliyim ?

Bir çok süre aylık ücretler fazlaca daha maliyetlidir. 12 aylık bir plan seçmeniz başlangıç için ideal bir çözümdür. Bu planı ilk seferde fazlaca uzun soluklu tutmanızı tavsiye etmem. İhtiyaçlarınız bir yıl içinde değişebilir ve maliyetlerine katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Herhangi Ek Bir Hizmete İhtiyacım Var Mı ?

Bir çok hosting şirketi, hosting paketlerinin yanında günlük yedekleme, whois ( sitenizin kimin adına kayıtlı olduğu adres detayları vb ) gizleme şeklinde ücretli çeşitli ek hizmetler tavsiye ederler. Başlangıç aşamasında bunların hiçbirine gerek kalmamıştır.

Hosting Firmaları E-posta Hizmeti Sunuyor Mu ?

Evet. Bir çok hosting şirketi mail@alanadiniz.com şeklinde e posta hizmetini parasız sunuyor. E-posta hesaplarının depolama kapasitesi sınırı olan olabilir ve yükseltmek isterseniz ücret ödemeniz gerekebilir. Başlangıç için parasız kota dahilinde kullanımlar oldukça kafi.

WordPress Hosting Firmaları Yedekleme Yapıyor Mu ?

Çoğu zaman hosting firmaları günlük yedek alırlar fakat bu hizmeti kullanıcılar için değil, kendi güvenceleri için yaparlar. Bununla ilgili sizlere bir taahütte bulunmazlar. Bir aksaklık olduğunda ellerinden geleni halletmeye çalışırlar fakat netice binde bir negatif olabilir ve yükümlülük size aittir.

Hiçbir hosting şirketi bilhassa ücretli yedek hizmeti almadığınız durumda, verileriniz için mesuliyet kabul etmez. Deneyimlerime bakılırsa, yedekleme için bir eklenti kurmanız yada manuel olarak haftada bir yedek almanız sizin için fazlaca daha sıhhatli olacaktır.

Benim kullanmış olduğum hosting paketi WordPress Hosting. Daha ilkin hostinger.com dan hizmet alıyordum fakat aynı kalitede daha ucuza Güzelhosting firmasının wordpress hosting paketini tavsiye edebilirim. Web sitelerimi bu yıl buraya taşıdım. Sağolsunlar taşıma işlemini sorunsuz gerçekleştirdiler, ben hiçbir şey yapmadım. Tutarları makul ve hizmetleri kafi düzeyde. Umuyorum ki uzun seneler bu şekilde devam eder.

Bu rehberin, siteniz için en iyi WordPress Hosting hizmetini seçmeniz için sizlere destek olmasını umuyorum. Aklınıza takılan herhangi bir mesele var ise, aşağıya yorum bırakabilirsiniz. En kısa sürede cevap vermeye çalışacağım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir