3-Hosting Nedir Nasıl Alınır ?

Hosting Nedir ?

Hosting nedir, bir internet sayfasında yayınlanmak istenilen yazıların yada içeriklerin, web kullanıcıları tarafınca erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. Kullanıcılar bir websitesine girdiğinde, aslına bakarsak o websitesinin bağlı olduğu bilgisayardaki içerikleri görüntülemektedirler.

Bu hizmetin adına da özetlemek gerekirse barındırma hizmeti yada hosting denir.
Bu bilgisayarların hususi olarak üretilmiş, internete bağlantısı süratli olan, onbinlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek güçte olması gerekir.

Fiyatlandırmalardaki Değişikliğin Sebebi Nedir ?

Hosting yada sunucu öteki adıyla barındırma hizmeti verecek bilgisayarın özelliklerine nazaran fiyatlar da değişim göstermektedir. Başta depolama kapasitesi olmak suretiyle, bant genişliği ( Giriş ve Çıkış Trafiği ) , sunucuda kurulu işletim sistemi, veritabanı desteği, admin paneli, sunucu özelliklerine tam erişim yetkisi şeklinde faktörler fiyatlardaki değişikliğin ana sebebidir.

hosting nedir

Hangisini Seçmeliyim ?

WordPress Hosting, Linux Hosting, Windows Hosting

Neredeyse tüm hosting firmaları, 3 tür barındırma hizmeti sunar.

1- Linux Hosting

Linux Hosting çoğu zaman sektördeki en popüler barındırma hizmetini temsil eder. Web sitelerinin bir çok, uygun fiyatı ve esnekliği sebebiyle Linux hosting hizmetini seçiyorlar. Linux Hosting, WordPress, Zen Cart, phpbb şeklinde komut dosyalarını destek sunar. Php ve Mysql ile uyumludur.

Linux parasız açık kaynak kodlu bir sistemdir. Bu sebeple hosting firmaları Linux Hosting sunucularının işletim sistemi olarak linux kullanırlar ve lisans tutarı ödemeleri gerekmez. Bu sebepten Windows Hosting’e nazaran daha ucuzdurlar.

2- Windows Hosting

Windows Hosting, sunucuların işletim sistemi olarak Windows’u kullanır. Asp, .NET, Microsoft Access ve Microsoft SQL Server ( MSSQL ) şeklinde Windows’a özgü teknoloji hizmetlerini sunar.
Ayrıca kullanmış olduğum bilgisayar windowsla çalışıyor, windows hosting almak zorunda mıyım diye sormuş olacaktır olursanız hayır değilsiniz.

3- WordPress Hosting

WordPress Hosting, bir bakıma Linux Hosting’in bir alt hizmetidir diyebiliriz. Yukarıda Linux Hosting’in WordPress’in emek harcama sistemiyle uyumlu bulunduğunu söylemiştik.
WordPress Hosting de Linux Hosting’in WordPress için optimize edilmiş olanıdır desek yanlış olmaz.

Hangisini Seçmeliyim ?

Yukarıda anlatmış olduğumuz üç tür hosting hizmeti de aynı yeterlilik hizmetini sunar. Bundan dolayı seçmiş olduğunuz barındırma hizmetinin türü, web sitenizin ne tür teknolojiye gereksinim duyduğu ile ilgilidir.

Mesela, WordPress ile bir blog başlatmak yada phpBB kullanarak online bir forum oluşturmak isterseniz, Linux Hosting iyi bir seçim olacaktır.

Eğer daha yeni başlıyorsanız, WordPress Hosting seçimi sizin için daha iyi bir tercihtir. WordPress’e nazaran optimize edilmiştir ve daha iyi çalışır. Linux Hosting’e nazaran %10-%20 pahalıdır.

Fakat WordPress şeklinde bir platform kullanmayacaksanız, siteniz MSSQL şeklinde belirli Microsoft teknolojilerini gerektiriyorsa, Windows Hosting Seçmelisiniz.

Ben nedirbakalim.com sitesi için Güzelhosting firmasının WordPress Hosting paketini kullanıyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir