2-Domain Nedir Nasıl Kayıt Yapılır ?

Sıkça sorulan sorulardan biridir, domain nedir ve iyi mi kayıt yapılır ?

Bir internet sayfası açmak istiyorsanız, domaine ihtiyacınız bulunduğunu duymuşsunuzdur. Sadece birçok şahıs domaini bir internet sayfası yada bir hosting ( barındırma hizmetiyle ) karıştırmaktadır.

Yeni başlıyorsanız bu terimler fazlaca teknik gelebilir. Domain olarak alan adı, hosting olarak barındırma hizmeti olarak adlandırabiliriz.

Bu yazıda domain nedir, iyi mi kayıt yapılır onu anlatmaya, web siteniz için domaini doğru anlamanıza ve seçmenize destek olmaya çalışacağım.

Alan Adı – Domain Nedir ?

Domain, insanların web sitenizi ziyaret etmek için tarayıcının URL satırına yazdığı web sitenizin adresidir.
Teknik olarak ise, web global bir kablo ağı ile birbirine bağlı bilgisayarlar ağıdır. Bu ağdaki her bilgisayar öteki bilgisayarlar ile yazışma kurarlar. Tıpkı cep telefonu numaralarıyla birbirimizi aramamız şeklinde, bu bilgisayarların da bir numarası vardır. Buna IP numarası da denilir.

Tipik olarak şu şekilde görünür. 19.216.82.1

Şimdi bir düşünün. Youtube’a girmek için bir IP numarası, Google’a girmek için başka bir IP numarası, mail adresiniz için başka, sevdiğiniz blog sitesi için başka…. Bu numaraları hatırlaması ne de zor olurdu değil mi ?

Domainler, bu problemi çözmek için bulunmuş oldu. Şimdi bir internet sayfasına girmek istiyorsunuz. Örneğin Youtube’a. Tarayıcınızın URL kısmına 172.217.169.142 yazmak yerine www.youtube.com yazıyorsunuz ve kolaylıkla giriş yapıyorsunuz.

Domain Nedir ? İhtiyacım Var Mı ?

Domaine İhtiyacım Var Mı ?

Web sitenizi oluşturmak için, hem domaine hem de bir sonraki yazıda bahsedeceğim hosting hizmetine ihtiyacınız vardır. Sadece bunlar iki ayrı hizmet olup, değişik iki firmadan ayrı ayrı satın alınabilirler.

Domain’i ve Hosting’i Değişik Firmalardan Alırsam Ne Olur ?

Domaini almış olduğunuz firmanın internet sayfası üstünden ayarlara girmelisiniz. Ve peşinden orada yazan nameserver adreslerini silip, hosting satın almış olduğunuz firmanın nameserver adreslerini girmelisiniz.

Özetlemek gerekirse bir yönlendirme yapmanız gerekmekte.

Fakat eğer iki hizmeti aynı firmadan alırsanız, bu zahmete gerek kalmaz ve uğraşmazsınız.
Ek olarak belirtmekte yarar görüyorum. Çoğunlukla hosting firmaları, belirli paketlerde 1 senelik parasız domain ( alanadı ) kaydı hizmeti de veriyor. ( Doğal ki seçmiş olduğunuz domain daha ilkin alınmamış ve kullanılabilir ise. )

Domain Türleri

Domainler birbirinden değişik uzantılarda olabilirler. En popüler olanı .com, .org, .net, .tv, .info, .io vb şeklinde bir fazlaca alternatif vardır. Fakat çoğunlukla .com tercih edilir.

Domain kaytı gerçekleştiren firmalar, domainleri satabilir, kayıtları yenileyebilir ve aktarabilirler.
Bir domain satın aldığınızda, ( aslına bakarsak bir süreliğine kiralamış oluyorsunuz ) süresi dolmadan ilkin yenilemekten siz sorumlusunuz. Diyelim ki 1 senelik domain aldınız ve bilincinde olmadan süresi doldu. Siz de otomatik ödeme ayarlamadınız ve unuttunuz.

Artık üstünde bir hak talep edemezsiniz ve bir başkası sizden ilkin davranıp o aldıysa, açıkçası meydana getirecek pek birşeyiniz yok. Domain sizin için fazlaca önemliyse, bir masada oturup pazarlık yapabilirsiniz. Doğal ki mühim bir domainin süresini unutmak ta pek ihtimaller içinde değil fakat, olabiliyor kimi zaman.

Domaini Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Şu anda averaj olarak 300-400 milyondan fazla kayıtlı domain var ve her gün binlercesi kayıt ediliyor.
Bu da anlama gelir ki, tüm iyi düşünülmüş domainler çoktan kayıt edilmiş halde. Kısacası iyi bir domain seçmek için birazcık mesai yapmak gerekiyor.

Ilk olarak hatırlanması kolay ve kısa bir domain seçin.
En popüler ve kolay tanıtım özellikli olduğundan ( çoğu zaman insanoğlu domainin sonuna .com koyma eğilimindedirler. ) .com uzantısı kullanın.
Söylenişi ve hecelemesi kolay olsun.
Sayı ve tire ( – ) mümkünse içermesin.

Domain Iyi mi Satın Alınır ?

Domaini vatanımızda bir fazlaca hizmet veren firmadan güvenle satın alabilirsiniz. Sadece yukarıda da bahsettiğim şeklinde, zahmetten kurtulmak için bu hizmeti hosting ile beraber almanız faydanıza olacaktır. Bu sebepten dolayı bu başlığı hosting ve domain alımı olarak ilerideki yazılarımda ek olarak anlatacağım.

Alt Alan Adı – Sub Domain Nedir ?

Müstakil iki kattan oluşan bir ev şeklinde düşünebiliriz bunu. Alt katın numarası 58. Üst katın numarası 58/A. Eğer almış olduğunuz domain nedirbakalim.com ise, subdomain de ornek.nedirbakalim.com olarak tanımlanabilir.

Bunu çoğu zaman e-ticaret mağazalı için görebiliriz. Samsung’un sitesine gittiğimizde www.samsung.com ürünleri tanıtılıyor. Mağaza adresi ise shop.samsung.com. Burada subdomaini doğrusu alt alan adını online mağaza için kullanmışlar.

Bir domain aldığınızda, hosting firmasının belirlediği limitler dahilinde istediğiniz kadar subdomain açabilirsiniz ve bunlara ücret ödemezsiniz. ornek.nedirbakalim.com magaza.nedirbakalim.com egitim.nedirbakalim.com şeklinde.

Domain Satın Aldım İptal Edebilir Miyim ?

Edebilirsiniz, fakat herhangi bir ücret iadesi beklemeyin. O yüzden süresi bitene kadar kullanmak en iyisi.

Oluşturduğum Web Sitesini Değişik Bir Alan Adına Taşıyabilir Miyim ?

Evet yapabilirsiniz. Kolaylık olması açısından eski sitenizi yeni almış olduğunuz domaine yönlendirebilirsiniz. Böylelikle eski ve yeni iki domain de aynı siteye giriş yapmış olacaktır.

Domaini Satabilir Miyim ?

Evet pazarlayabilirsiniz, hatta bu işin ticaretini icra eden firmalar ve şahıslar var. İyi bir marka özelliği elde eden domainler için büyük talepler söz mevzusu.
Akıllı girişimciler devamlı bu biçim fırsatları kollamışlardır ve şu anda iyi düşünülmüş alan adlarını sorgularsanız, bazılarının ciddi fiyatlardan satıldığını görebilirsiniz.

Domain Gizliliği Nedir ? Almalı Mıyım ?

Domain satın alırken, firmalar müşterilerine ek olarak Whois domain gizliliği şeklinde bir seçenek sunarlar. Bu seçenek, domaini satın alırken vermiş olduğunuz isim, soyisim, fizyolojik adres, e-posta, telefon numarası şeklinde kişisel bilgilerinizin bayağı kullanıcılar tarafınca görülmemesini sağlar.

Eğer gizlilik mevzusunda kırılgan biriyseniz, senelik 20-30 TL şeklinde minik maliyetlerle satın alabilirsiniz.

Birden Fazla Domain Satın Alabilir Miyim ?

Heralde, istediğiniz kadar domain satın alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir