15-WordPress Sayfa Ekleme

Temamızı seçtik ve istediğimiz görünüm için gerekseme duyduğumuz ayarları yaptık. Bu yazıda wordpress sayfa ekleme, eklediğimiz sayfa iyi mi kaydedilir, iyi mi silinir, yanlışlıkla sildiğimiz sayfayı iyi mi geri getiririz şeklinde mevzuları işleyeceğim.

WordPress Sayfa Ekleme Menüsü

WordPress Sayfa Ekleme

Sol menüden Sayfalar > Yeni ekle ile yeni sayfa oluşturabiliriz. Ek olarak Tüm sayfalar seçeneği ile sitemizde olan tüm sayfaları görebiliriz. Dilersek bu sayfadan da yeni bir sayfa oluşturabiliriz. Aslen Sayfalarla ilgili ekleme, düzenleme, silme şeklinde işlemlerin çoğunu bu menüden yapacağız.

Yeni Sayfa Ekleme

WordPress Sayfa Ekleme

Yeni ekle dediğimizde bu şekilde boş bir sayfa açılacaktır. Yeni bir WordPress kurulumunda bizlere ipucu olması amacıyla bazı metinler görünecektir. İncelemeniz faydalıdır. Sonrakine basıp geçebilir, çarpı ile çıkabilirsiniz.

WordPress Sayfa Ekleme

1- Buradan WordPress arayüzüne geri dönüş sağlayabiliyoruz.
2- Bu sanki bir Word dosyasında yazı yazıyormuşuz şeklinde, geri almak yada yinelemek istediğimizde kullanabileceğimiz bir düğme.
3- Buradan sayfanın öne çıkan görselini, kategorisini, yayımlanma tarihini vb. ayarlabiliyoruz.
4- Bu sayfanın yazı tipini, rengini, özelliklerini ayarlayabileceğimiz menüdür. Bir tek oluşturulan sayfa için değişim yapar. Öteki sayfalarınız varsayılan ayarlarınızda sabittir.
5- Burası sayfanın başlık kısmıdır.
6- Burası içerik kısmıdır. Arzu ettiğiniz kadar paragraf ekleyebilirsiniz. Her enter’a bastığınızda yeni bir paragraf oluşturabilirsiniz. Eğer Shift+Enter basarsanız aynı paragrafta bir alt satıra yazabilirsiniz.

Kısacası buranın bir Word belgesinden farkı yok.

WordPress Sayfa Ekleme

Sayfa özellikleri kısmından oluşturacağınız sayfanın yapısını değiştirebilirsiniz. Kenar çubuğu kaldırabilir-ekleyebilir, tam sayfa-pencereli görünüm ayarlayabilir, başlığı görünmez yapabilirsiniz.

Taslağı kaydet, mevcud değişimleri kaydetmenize yarar. Öteki ziyaretçiler değişikliği göremezler.

Önizleme ile yaptığınız değişikliği görebilirsiniz.

Yayımla, değişikliği gerçekleştirir ve her insana açık bir hale getirir.

WordPress Sayfa Ekleme

Isterseniz paragraf kısmında bulunan ” + ” sembolü ile yeni bir başlık, galeri, tek bir görsel, biçim şeklinde bir oldukça bileşeni ekleyebilirsiniz.

WordPress Sayfa Ekleme

Isterseniz yazdığınız içinde ne olduğu seçebilir, kalın-italik şeklinde düzenleyebilir, içine bağlantı ekleyebilirsiniz.

Elementor ile Sayfa Ekleme

Elementor Sayfa Ekleme

Isterseniz en üstte bulunan mavi kutucuğa ” Edit With Elementor ” tıklayıp sayfanızı Elemantor eklentisi aracılığı ile oluşturabilirsiniz.

Hatırlarsanız, bu eklentiyi bundan önceki yazımızda Astra temasının hazır demolarını import ederken seçmiştik. Bu opsiyoneldir. Değişik bir eklenti de kullanılabilir. Sürükle bırak şeklinde olduğundan kullanımı oldukça ergonomik ve kolaydır.

Buradan çıkmak için sol üstte sarı işaretli yere tıklayıp akabinde

Elementor Sayfa Ekleme

EXIT TO DASHBOARD seçeneği ile sayfanıza geri dönebilirsiniz.

Elementor Sayfa Ekleme

Burada yaptığınız değişimleri PUBLISH ile yayınlayabilirsiniz.

Sayfa Silme

WordPress Sayfa Silme

Isterseniz sayfaların üstüne mouse ile gelmiş olarak düzenleyebilir, sayfa içine girmeden başlık yada tarih düzenlemek için süratli düzenleyebilir, önizlemesine bakabilir, elementor bileşeni ile düzenleyebilir yada silebilirsiniz.

Ayrı ayrı çöp olarak seçebileceğiniz şeklinde sol taraftaki kutucukları işaretleyerek toplu işlem yapabilirsiniz.

WordPress Sayfa Silme
WordPress Sayfa Silme

Olur da yanlış bir sayfayı silerseniz, yukarıdaki Geri al bağlantısı ile sayfanızı geri yükleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir