14-WordPress Tema Ayarları

Bundan önceki yazıda parasız Astra temasını kurmuş ve hazır demolardan birini yüklemiştik. Bu yazıda yüklediğimiz wordpress tema ayarları nereden ve iyi mi yapılır onu anlatmaya çalışacağım.

Unutmadan, tüm wordpress temalarının ayarları aynı değildir. Bu menüler, temanın sunmuş olduğu özelliklere bakılırsa değişim gösterecektir. Fakat genel mantık aynıdır.

WordPress Astra Tema Ayarları

Demoyu başarı göstermiş bir halde kurduk, View Site ile web sitemizi inceledik ve ondan sonra çarpı ile bu pencereyi kapatıyoruz.

WordPress Astra Tema Ayarları

Tema ayarlarını 2 değişik şekilde yapabiliz. 1. si Menüden Görünüm > Özelleştir diyebiliriz.

2. si Menüden Görünüm > Astra Seçenekleri şeklinde olabilir.

2. yöntem, temadan temaya farklılık göstereceğinden biz, Özelleştir ile devam edeceğiz.

WordPress Astra Tema Ayarları

Ek olarak, Özelleştir seçeneğine kısayol olarak Görünüm > Özelleştir ile gidebiliriz yada Görünüm > Temalar sekmesinde, yüklemiş olduğumuz temanın üstünde Özelleştir seçeneği de mevcut, buradan da aynı yere ulaşabiliriz.

WordPress Astra Tema Ayarları

Burası Özelleştir kısmı. Tema üstünde yapacağımız değişikliklerin çoğunu buradan gerçekleştireceğiz. Sol taraftaki sekmeler içinde arzu ettiğiniz kadar geçiş yapabilsiniz.

WordPress Astra Tema Ayarları

Geçiş yaparken geri okunu kullanıyoruz. Yukarıdaki çarpıya basmıyoruz.

1 numaralı işaretli yerden çıkış yapabilirsiniz. 2 numaralı Yayımla seçeneğine tıklamadığınız sürece, yapacağınız değişimler kaydedilmeyecektir.

Tavsiyem odur ki, yapacağınız bir kaç değişiklikte bir yayımla seçeneğine tıklayın. Bir ihtimal benim başıma geldiği benzer biçimde, elektrikler kesilir tüm emek verme başa döner 🙂

3 numaralı sekmeler, sitemizin Genel hatlarından tutun, yazı tiplerine, kenar çubuklarına, widget ve bağlantı ayarlarına kadar herşeyi yapabileceğimiz kısımdır. Gelin bu tarz şeyleri başlıklar halinde tek tek inceleyelim.

GENEL

1- Yazı Tipi , 2- Renkler, 3- Kapsayıcı, 4- Düğmeler

WordPress Astra Tema Ayarları
1- Yazı Tipi

a-Temel Yazı Tipi : Buradan web sitenizde kullanılan genel yazı tipini, boyutlarını, satır ve paragraf arasındaki mesafeleri ayarlayabiliyorsunuz

b-Başlıklar : Buradan gene aynı şekilde web sitenizde kullanılan başlıkların yazı tipini, boyutlarını, satır ve paragraf arasındaki mesafeleri ayarlayabiliyorsunuz. Yazı içinde kullanılan H2, H3, H4 benzer biçimde başlıkların da yazı tipi ayarlarını buradan yapabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse nedir bu H2,H3 derseniz değişik büyüklükteki başlıklar diyebilirim. Bu başlıkları site içeriklerinizde kullanmanız SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) için faydalıdır.

Bu başlık H1

Bu başlık H2

Bu başlık H3

Bu başlık H4

Bu başlık H5
2- Renkler

Buradan metinlerin renkleri, bağlantıların renkleri ( örnek olarak ), bağlantı vurgu rengi ( fareyi bağlantının üstüne getirdiğinizde değişen renk ), H1 H2 benzer biçimde başlıkların ve arkaplan renklerini ayarlayabilirsiniz.

3- Kapsayıcı

Bu özetlemek gerekirse, sitenizin tam sayfa mı yoksa pencereli görünümde mi olmasını ayarlayabileceğiniz kısımdır. Content Boxed kutulu görünüm için, tam genişlikli ise tam sayfa görünümdür. Buradan varsayılan görünümü, sayfa görünümü ve blog yazıları görünümünü ayarlayabilirsiniz. İsterseniz sayısal olarak ta giriş yapabilirsiniz. Standart 1200 px dir.

Tavsiyem, parasız temalarda bu ayarların pek fazla değiştirilmemesinden yana olacaktır. Şu sebeple kimi zaman değişim yapıldığında masaüstü tarayıcılarda olmasa bile, mobil kullanıcılar için mesele olabiliyor.

4- Düğmeler

Site üstünde yer edinen düğmeleri ve arkaplandaki renkleri, şekilleri, vurguları değiştirebiliyorsunuz.

WordPress Astra Tema Ayarları

HEADER

Burası sitenizin başlığını, logosunu, menüsünü özetlemek gerekirse sitenin üst kısmını düzenleyebileceğiniz yerdir.

WordPress Astra Tema Ayarları

BLOG

Yazmış olduğunuz yazıların iyi mi görüneceğini seçebileceğiniz yerdir. İçerik genişliği, yazı yapısı, yayımlanma zamanı, yazar, kategori, yorumlar benzer biçimde kısımları ekleyip çıkarabilirsiniz.

WordPress Astra Tema Ayarları

KENAR ÇUBUĞU

Kenar çubuğu denilen şey, sitenizin içeriğinden hariç, sayfanın sağında yada solunda görünen öteki yazılar, reklamlar, kategoriler, toplumsal medya düğmeleri benzer biçimde çeşitli bileşenler içeren kısımdır.

Buradan hangi sayfada kenar çubuğu bulanacağını ayarlayabiliriz. Kenar çubuğunu Bileşenler kısmından bir sonraki yazılarda işleyeceğiz. Burası temel olarak, hangi sayfada kenar çubuğu bulunacak, hangi sayfada bulunmayacak bunu belirleyeceğimiz yerdir.

WordPress Astra Tema Ayarları

FOOTER

Footer kısmı, sitemizin alt kısmını düzenleyebileceğimiz yerdir. Alt menüler, hakkında, adres, copyright düzenlemeleri bu bölümde bulunur.

WordPress Astra Tema Ayarları

MENÜLER

Özetlemek gerekirse bu bölümde, temanızın desteklediği yerlerde hangi menüleri kullanacağınızı seçebilirsiniz. Menü iyi mi oluşturulur ? Bir sonraki yazıda işleyeceğim.

WordPress Astra Tema Ayarları

Ana Sayfa Ayarları

Sitenizin ilk açılışta hangi sayfa gözüksün istiyorsanız onu bu kısımdan ayarlayabilirsiniz. Demo import etmişseniz, anasayfa Home olarak ayarlıdır. Bunu değiştirirseniz, kurmuş olduğunuz hazır demonun anasayfasını göremezsiniz. Eğer benim benzer biçimde mütevazı bir blog sitesi oluşturacaksanız, buradan son olarak yazılarım şeklinde seçebilirsiniz. Böylelikle son yazdığınız yazılardan oluşan bir anasayfanız olacaktır.

Başlangıçta söylediğim benzer biçimde, değişik bir temada bu sekmeler ve içerikleri daha değişik görünebilir. Bu temada başlıkların rengi ayarlanabilirken bir başka temada bu mümkün de olmayabilir. Fakat aslolan olan şey düzendir. Özelleştir kısmından, temanın üst ( header ) kısmı, footer ( alt kısmı ), yazı tipleri, renkler, arka plan, kenar sayfaları benzer biçimde ayarlar genel itibariyle buradan yapılır.

Son olarak tavsiyem, içeriklerinizi oluşturmadan ilkin bu bölümde kucak dolusu değişim yapın. Bu demo istediğiniz benzer biçimde değilse, bir başkasını deneyin. Olmadı değişik bir tema yükleyin. Bir şeyleri yanlış yapmış olursanız, en fazla temayı yeniden kurarsınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir