1-WordPress Nedir Ne İşe Yarar ?

WordPress Nedir ?

WordPress nedir, parasız, açık kaynak kodlu bir internet sayfası oluşturma platformudur. Teknik olarak açıklayacak olursak, WordPress, MYSQL veritabanı kullanan PHP ile yazılmış bir CMS kısaca içerik yönetim sistemidir. Şu anda WordPress en kuvvetli ve en kolay blog ve internet sayfası oluşturucusudur.

WordPress, çeşitlilik anlamında websiteleri için muhteşem bir platformdur. E-ticaret sitelerinden kişisel bloglara, portföy ve iş internet sayfalarına kadar oldukça yönlü bir içerik yönetim sistemidir. Esneklik ve kolaylık için tasarlanan WordPress, hem büyük hem de minik internet sayfaları için iyi bir çözümdür.

WordPress Web Sitesi Nedir ?

WordPress internet sayfası, wordpressi içerik yönetim sistemi olarak kullanan herhangi bir web sitesidir.

WordPress ile oluşturabileceğiniz web sitelerinin türlerine bir kaç örnek :

Kişisel Blog :

Blog, fikirleri, fotoğrafları, yorum ve öğretileri, tecrübeleri, tarifleri ve oldukça fazlasını paylaşmaya adanmış bir internet sayfası türüdür. Nedirbakalim.com da kişisel eğitici bir blogdur. Çoğu zaman bloglarda ilk olarak son olarak yazılan içerik görüntülenir.

E-ticaret Web Siteleri :

Bir e-ticaret internet sayfası, online olarak hizmet yada ürün satmanıza ve gene online olarak bir ödeme sistemi aracılığı ile ödeme almanıza olanak sağlar. WordPress’in işlevselliğini büyütmek için, bir WordPress e-ticaret eklentisi (Woocommerce, Ecommerce şeklinde ) indirebilir, online bir mağazaya haiz olabilirsiniz. Üstelik pazar yerlerinde ( Online Satış Siteleri ) sattığınız ürün başına alınan komisyonlardan da kurtulursunuz.

İş Web Sitesi :

Bir çok işletme kendi internet sayfaları şeklinde online bir varlığa haiz olmanın avantajlarını yaşıyor. Müşterilerinizin, işletmenizin sunmuş olduğu hizmetler hakkında informasyon sahibi olmaya ihtiyacı var ise, WordPress oldukça iyi bir seçenektir. Müşterileriniz sizinle daha kolay kontakt kurabilir ( Mesela bir WordPress whatsapp eklentisiyle ), sipariş verebilir yada buluşma oluşturabilir.

Üyelik Web Sitesi :

Üyelik internet sayfası, mevcut içinde ne olduğu bir hesap oturumunun yada ödeme duvarının arkasına yerleştirmeyi sağlar. Sayfalara yada içeriğe erişmek isteyen kullananların hesap açması ya da ödeme yapması gereklidir. Gene kolay bir WordPress eklentisiyle bu üyelik oluşturulabilir.

Forum Web Siteleri :

Forum internet sayfası, kullananların sual sorması ve tavsiye istemesi, tecrübelerini paylaşması için yararlı bir yer şeklinde görünebilir. Hatta çoğu zaman bir çok popüler forum sitesi, WordPress ile oluşturulmuştur.

WordPress internet sayfalarını tek tek sayacak olursak bunun sonu hayal gücümüzle beraber uzar gider. Olasılıklar ve imkanlar sonsuzdur.

Peki WordPress Benim İçin Doğru Tercih Mi ?

WordPress’in niçin bu kadar yaygın kullanılan bir içerik yönetim sistemi bulunduğunu merak edebilirsiniz. Haydi maddeler halinde haiz olduğu avantajları sıralayalım.

Basittir :

WordPress, web sitenizi süratli bir halde oluşturmanıza ve içeriklerinizi yayınlamanıza olanak sağlar. Yeni başlıyor olsanız bile, WordPress’i kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Maliyetsizdir :

WordPress.org’da bulunan WordPress yazılımını indirmek ve kullanmak parasızdır. Yalnız hosting ve domain için ücret ödemeniz gereklidir. Hosting Nedir ? ve Domain Nedir ? İçerikli yazılarımı okuyabilirsiniz.

Esnektir :

WordPress, yukarıda da örneklendirdiğim şeklinde, kişisel blogdan tutun da online mağazalara, haber ve mecmua sitelerine kadar bir oldukça internet sayfası türünü oluşturmanıza olanak sağlar.

Kullanımı Kolaydır :

Microsoft Word şeklinde bir yazılımı kullanabiliyorsanız, bir internet sayfası oluşturmak için WordPress’i kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Açık Kaynaklıdır :

WordPress, GPL lisanslı açık kaynaklı bir yazılımdır, kısaca tek bir şirkete yada kuruluşa ilişkin değildir. Yüzlerce geliştirici ve kullanıcı WordPress’i daha iyi hale getirmek için beraber çalışırlar ve katkıda bulunurlar. Açık kaynak kodu ruhu, hepimiz için devamlı iyileştirmeler, güncelleştirmeler, hesap verebilme ve parasız kullanım sağlar.

Kodlama Bilmenize Gerek Yok :

WordPress, bir internet sayfası oluşturmak için kodlama bilmenizi ortadan kaldırıyor. Kendi muhteviyatında çeşitli kodlama dilleri kullanır fakat internet sayfası oluşturmak isteyenlerin bunlarla bir çok vakit hiçbir işi olmaz.

Eklentiler İle Genişletilebilir :

Aslolan WordPress yazılımı minik bir parçadır. WordPress eklentileri ile kapsam genişletilebilir, daha çok özellik ( Mesela e-ticaret, yedekleme, kontakt formu, whatsapp eklentisi vb şeklinde binlercesi ) kazandırılabilir. WordPress.org üstünde sunulan ücretli parasız binlerce eklenti mevcuttur.

Temaları Sonsuz Özelleştirilebilir :

WordPress temaları sitenizin tasarımını ve düzenini sağlar. Bir tuşa tıklayarak sitenizin görünümünü değiştirebilirsiniz. Ücretli – parasız binlerce tema vardır ve bu tarz şeyleri kullanmak oldukça kolaydır.

Güvenlidir :

İnternet ortamında hiçbir internet sayfası %100 güvenli değildir. Fakat WordPress güvenliği, WordPress geliştiricileri ve kullanıcılardan oluşan bir güvenlik ekibiyle devamlı gelişme halindedir. Bu bir avantajdır bu sebeple devamlı bir şeyler değişmekte ve herhangi bir açık söz mevzusu ise kısa sürede çözülmektedir. Bir çok güvenlik hataları çoğu zaman kullanıcı hatalarından meydana gelmektedir.

Seo Uyumludur :

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) teknik düzeyde adım atar ve WordPress SEO için uyumlu bir kod tabanı sunar. SEO, web sitenizin Google yada Yahoo şeklinde arama motorları aracılığı ile bulunmasını sağlar.

Mobil Uyumludur :

Bir çok WordPress teması geliştiriciler tarafınca mobil uyumlu ( Responsive ) olarak tasarlanmaktadır.

Medya Kitaplığı :

WordPress, resimlerinizi yada videolarınızı sayfalarınıza, yayınlarınıza yükleyebileceğiniz, gömebileceğiniz bir medya kitaplığı ihtiva eder.

Kullanıcı Dostu Arayüze Haizdir :

WordPress karmaşık ayarlar olmadan kullanımı oldukça kolaydır. Word, Excel şeklinde yazılımları kullanabiliyorsanız, WordPress’i kullanmanıza engel bir durum söz mevzusu değildir.

Dünya Genelinde WordPress Kullanım Oranı

WordPress Dünya Geneli Kullanim Oranı

İçerik yönetim sistemlerinin kullanım istatistiklerine bakılırsa, WordPress 60 milyondan fazla internet sayfasına güç vermektedir. Şu şekilde de anlatabiliriz, İnternetteki tüm web sitelerinin % 36 ‘sı WordPress kullanılarak oluşturulmuştur.

WordPress.com ve WordPress.org Farkı

WordPress.com bir blog yada internet sayfası oluşturmak için hesap oluşturabileceğiniz WordPress barındıran bir sürümdür. Burada açacağınız internet sayfaları aynı blogger.com daki şeklinde nedirbakalim.wordpress.com şeklinde bir alan adına haiz olacaktır.

Ücretli paketler ile alan adı alabilir, Google Analytics ile ilişkilendirebilir, daha çok depolama kapasitesi ekleyebilir ve istediğiniz eklenti ve tamaları kurabilirsiniz.

WordPress.org ise kendi sunucunuza yada hosting hesabınıza yüklemek için WordPress yazılımını indirebileceğiniz yerdir.
Azca ilkin söylediğim şeklinde yazılım açık kaynaklıdır, indirmek ve kullanmak parasızdır.

Bu sürümü kullanabilmek için, bir sunucuya yada hosting’e haiz olmalısınız. Bir çok hosting şirketi, WordPress hizmeti sunuyor ve bir tıkla hızlıca kurulabiliyor.

Peki WordPress Kullanmak İçin Neye İhtiyacım Var ?

WordPress tamamen parasızdır. Fakat ihtiyacınız olan şeyler şunlar.

Birincisi alan adı kısaca domain
İkincisi bir sunucu,barındırma hizmeti yada hosting.
Üçüncüsü wordpress yazılımı
( Bu yazılımı hosting firmaları parasız sağlıyor ve bir tıkla kurulumu gerçekleşebiliyor. )

Eğer şimdilik domain ve hostinge ücret ödemek istemiyor ve nedirbakalim.com yerine nedirbakalim.wordpress.com şeklinde bir site açmak istiyorsanız, ÜCRETSİZ bir halde wordpress.com a gidip bir hesap oluşturabilirsiniz.

Ücretli hizmetten genel farkı domain kısaca alan adınızın www.ornek.com değil de ornek.wordpress.com olarak yer almasıdır. Isterseniz sonrasında ücret ödeyerek ihtiyacınıza uygun bir alan adı satın alabilir ve www.ornek.com olarak değiştirebilirsiniz.

WordPress Eklentisi Nedir ?

WordPress eklentisi, yeni özellikler eklemek için web sitenize yükleyebileceğiniz ek kod paketleridir.
Bunlar daha öncesinde gereksinim duyulan ve yazılan kodlamalardır ve sitenize işlevsellik kazandırır.

Bu eklentiler, WordPress panosundaki Eklentiler menüsü ile kolaylıkla eklenebilir.
Arama işlevini kullanarak wordpress.org da gösterilen parasız bir eklenti bulabilirsiniz. Bu eklentilerin yüklenmesini ve ayarlarını ilerleyen yazılarımda ek olarak paylaşacağım.

Kısa Bir Eklenti Turu

WordPress Yedekleme Eklentisi :

WordPress ilk kurulumda yedekleme işleviyle beraber gelmez. Bu yüzden bir yedekleme hizmetine haiz olmak, aksilik yaşandığı zamanlarda hazırlıklı olmak anlamına gelir.

Herhangi bir yanlış yaptığınıza verilerinizi yitirmek istemiyorsanız bu eklentiler iyi bir çözümdür. Isterseniz hosting firmanızdan günlük-aylık yedekleme hizmeti de ek olarak satın alabilirsiniz fakat extra maliyetle uğraşmak istemezseniz, parasız eklentilerle yedekleme yapmak oldukça mümkün.

WordPress SEO Eklentisi :

Yoast Seo şeklinde bir eklenti kullanarak arama motoru optimizasyonu ( SEO ) ayarlarınızı yapılandırabilir, robots.txt ve sitemap dosyası oluşturabilirsiniz.

WordPress Biçim Eklentisi :

İletişim formu, anket, dosya yükleme ve daha fazlası şeklinde web sitenize ek özellikler katabilirsiniz.

E-Tecim Eklentisi :

Oluşturmuş olduğunuz internet sayfasını online bir alışveriş mağazasına çevirebilir, ürün yada hizmet pazarlayabilirsiniz.

WordPress Teması Nedir ?

WordPress teması, web sitenizin tasarımını değiştirmenizi sağlar. Genel tasarım, yazı tipleri, renkler, gönderi stilleri, sayfa düzenleri, menü yerleşimleri şeklinde. Bu özellikler temadan temaya değişim göstermektedir.

Temalar, WordPress panosundaki Görünüm > Temalar menüsü ile eklenebilir. Arama kutusunu kullanarak wordpress.org üstünden istediğiniz parasız bir temayı indirebilir ve kurabilirsiniz.

Yine belirtmek isterim. Kendi web sitenizi oluşturmak o denli oldukça kolay. Kodlama bilmenize gerek yok. Binlerce lira ücret ödemenize de. Nedirbakalim.com size parasız wordpress rehberliği sağlıyor ve öğrendiklerini sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyor.

Bu yazı kolay bir WordPress eğitiminin giriş mevzusudur ve yazılar sırasıyla gitmektedir. WordPress mevzusunda hiçbir deneyime haiz olmayan birinin, bu yazı serisi sonucunda bir şeyler başarabileceğine olan inancım tam. Hepinize kolaylıklar arzuluyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir